Láčnovka je snadá na pěstování
27.04.2016 | Andrea Aldorfova

Masožravky vás zbaví problémů s hmyzem

Mezi masožravými rostlinami najdeme druhy, které prakticky nepotřebují pravidelnou péči. Čím více hmyzu polapí, tím více budou krásnější. Přes zimu jim dejte krmení pro rybičky a další rok vám budou opět sloužit.

Masožravé rostliny jsou závislé na živinách, které získávají pojídáním drobných živočichů, a to především hmyzu. S hmyzožravkou na okně budete nejen originální, ale odvděčí se vám i pravidelným „úklidem“ hmyzích nepřátel.

V pastích hmyzožravek je obsažený enzym, který štěpí bílkoviny. Ve všech druzích se vyskytuje enzym proteáza. Hmyz láká vůně, kterou rostlina z pastí vypuzuje, některé z těchto rostlin zavřou past během okamžiku a lapený hmyz nemá šanci dostat se ven, v jiném se hmyz přilepí a rostlina se uzavírá pomalu. V obou případech ale rostlina začíná trávit kořist okamžitě.

 

Originální výzdobu vašeho pokoje se stane i rýmovník, který porazí rýmu i alergie.

 

Některé masožravé rostliny, jako jsou například velké rosnatky, dokáží lapit a strávit i menšího ptáka nebo dokonce potkana, jen opravdu silní jedince se dokáží rostlinou prokousat a uniknout.

Pro začínající pěstitele je vhodná láčnovka a mucholapka

Pokud nemáte s pěstováním hmyzožravých rostlin zkušenosti, pořiďte si nejprve láčnovku nebo mucholapku. Tyto dva druhy jsou nenáročné, jediným požadavkem pro ně je světlé místo, stojí pár korun a zaručeně zkonzumují neustále bzučící mouchy. Dejte ale pozor, aby v míse pod květináčem byl neustále centimetr vody.

 

V případě, že už jste ostřílenější pěstitelé, neváhejte zkusit láčkovici, rosnatku, špirlice a nebo tučnici.

Mucholapka

 

Exotickým druhům musíte vytvořit zvláštní podmínky

Exotické masožravky vyžadují speciální péči a podmínky. Některým z nich je potřeba zajistit střídání denní a noční teploty nebo i jiné vlhkostní podmínky v zimě a v létě. Mezi tyto druhy patří například Helimafory a Darlingtonie.

 

Hmyz prospívá jejich kráse, přes zimu je nakrmte krmením pro rybičky

Masožravky přežijí i bez pravidelné dávky hmyzu, to se hodí především v zimě. Živiny, které získávají pojídáním drobných živočichů, je pouze dělají navenek krásnější a zdravější, také podporují rychlý růst. Vy tento proces můžete podpořit, pokud jim dáte čas od času malé množství granulovaného krmení pro akvarijní rybičky.