Osudný závod s tragickým koncem. Hanč a Vrbata zemřeli na hřebenech Krkonoš během Velikonoc

Hanč a Vrbata zemřeli v důsledku radikální změny počasí během závodu v roce 1913

Jednalo se o dva nerozlučné kamarády, kteří spolu sloužili dokonce v armádě. Bohumil Hanč a Václav Vrbata se zúčastnili mezinárodního závodu v běhu na lyžích v roce 1913 a kvůli špatnému počasí také na zdejších hřebenech přišli o život. Jak probíhal jejich poslední sportovní výkon, a tedy i boj o život?

Bohumil Hanč do závodu vstupoval jako několikanásobný vítěz závodů na 50 kilometrů v zemích Koruny české. Společně se svým kamarádem ze Sokola Václavem, později také z císařské armády se chystali oprášit své dřívější úspěchy. Teprve 8. ročník mezinárodního závodu se však proměnil v osudnou tragédii.

Slib manželce

Bohumil Hanč byl ve formě. Na padesátikilometrovou vzdálenost vyhrál, co šlo, a tak byl tento krkonošský závod vrcholem jeho kariéry. Dokonce slíbil své těhotné manželce, že následně se závoděním skončí. Na závod přizval svého přítele Václava Vrbatu, aby ho viděl zvítězit na královské trati.

Do jeho očekávaného triumfu promluvilo počasí. Závod začal v 7:10 u Labské boudy a teploty se tehdy pohybovaly kolem osmi nad nulou, a tak bylo všech šest závodníků oblečeno jenom v košilích bez čepic a rukavic. Před osmou hodinou začalo na trati pršet.

Hanč se kolem deváté hodiny dostal do vedení a ztratil tak kontakt s ostatními závodníky, kteří postupně kvůli zraněním a zhoršujícímu se počasí závod vzdali. Zůstal tak na trati sám. Začalo sněžit a mrznout.

Vichřice a mokrý sníh

Počasí se nadále zhoršovalo a Hanč byl na trati zcela sám. Poslední šance, jak zvrátit tragický osud, se uskutečnila před 12. hodinou, kdy se ho traťový komisař snažil zabrzdit s tím, že už je na trati sám. Jeho signály však nebyly vyslyšeny a pochopeny kvůli silné vichřici.

Na trati následně potkal svého přítele Vrbatu, který mu nabídl svůj kabát a následně sjel jiným směrem. Po cestě mu však došlo, že by se měl závodu vzdát, protože počasí se nadále zhoršovalo. Rozhodl se tedy vrátit a svého kamaráda najít.

Až ve 13:15 se závodníci Rath a Jarolímek společně s rozhodčím Fischerem rozhodli Hančeho najít. O půl hodiny později byl nalezen pod Zlatým návrším v mlze nalezen. Zcela bez síly ležel na zemi, ale byl stále živý. Rath, který ho našel, se pokoušel ho odvést do bezpečí, ale musel nakonec sám dojít pro pomoc. Na saních ho následně svezli do Labské boudy, kde se ho snažili marně oživit. Podchlazený Hanč umírá na selhání srdce.

Vrbata mezitím našel Hančeho zapíchnuté lyže ve sněhu a marně se ho snažil najít po okolí. To ho ovšem stálo život. Později byl totiž nalezen zcela zmrzlý mezi Harrachovskými kameny a Zlatým návrším, které se na počest jeho statečného činu jmenuje Vrbatovo návrší.

KAM DÁL: Tajemství kolem smrti Josefa Čapka. V koncentračním táboře maloval rodokmeny příslušníků SS