Sebevražda malíře Slavíčka kvůli mrtvici. Krev mu vytekla do mozku po koupání ve studené vodě

Antonín Slavíček zemřel vlastní rukou. Zastřelil se revolverem
 

Na přelomu 19. století bychom na našem území hledali marně uznávanějšího malíře. Antonín Slavíček má v českých městech své ulice a Národní galerie vlastní desítky jeho milionových obrazů. On sám však zemřel velmi brzy, a to ve čtyřiceti letech vlastní rukou. Co napsal do dopisu na rozloučenou a proč se rozhodl dobrovolně ukončit život?

Impresionistický malíř Antonín Slavíček patří k vrcholným představitelům tohoto populárního uměleckého žánru u nás. Kdo má radši řeč čísel než barev, tak se stačí podívat na cenu jeho obrazů v aukčních domech. Jen jeho obraz Na Lavičce z roku 1899 má vyvolávací cenu 18 milionů korun. K dílu mělce patří také často pohnutý a tragický příběh. Ten Antonín Slavíček má a sám ho ukončil a popsal v dopise na rozloučenou. 

Poprvé moře

V roce 1910 impresionistický malíř poprvé uviděl moře. Dle svých přátel se bál, že nebude schopen zaznamenat vlny a divokou vodní hladinu. Když se nakonec s rodinou podíval do Chorvatska, vzal si malířský štětec, ale také blok a tužku a vzniklo několik důležitých skic, které mohly skončit dalšími cennými uměleckými příspěvky. 

Nestalo se tak, protože se po návratu od moře stala jedna zásadní a tragická situace. 10. srpna 1909 se vydal s rodinou do německé Rybné. Po práci v plenéru se chtěl ohřát ve studené Orlici, když však velmi rychle vylezl ven, padl na zem s nevolností a mrtvicí na levé polovině těla. Kvůli náhlé změně teploty v těle přišel výtok krve do mozku. 

Nemohl chodit

Celou zimu promarodil v Praze v blízkosti Letenských sadů. Jeho sluha ho doprovázel na krátké procházky a dokonce se v lednu zlepšil stav natolik, že se mu podařilo bez podpory ujít pár kroků. Údajně dlouho věřil, že se vyléčí a svou energii a svobodu znovu napne do práce a tvorby obrazů. 

Největším problémem byla ochrnutá pravá ruka. Malířova silnější a zcela zásadní součást jeho řemesla. Zkoušel malovat levou, a to drobná zátiší. To ovšem nevycházelo podle představ a výsledek ho spíše traumatizoval. To byla pro Slavíčka smrt a konec všech nadějí. Opatřil si revolver a 1. února 1910 si přiložil zbraň ke spánku a vystřelil. 

Na stole ležel poslední vzkaz: Zbraň mi vtisklo do ruky nezhojitelné ochromení 10. srpna minulého roku… Zemřel tak jeden z nejtalentovanějších malířů své doby, po kterém zůstalo mnoho nádherných obrazů. Nebýt nešťastného koupání, je jich na světě bezesporu mnohem víc. 

Zdroj: Artlist, Art and Antique

KAM DÁL: Vynález filmu strašil diváky v sále. Vzniku kinematografie pomohla sázka lordů