Kartouzská kočka je báječným kompromisem - chlupy má, ale nepouští je
13.08.2020 | Zdeňka Nezbedová

Kočky, které nelínají, jsou ideální do bytu

Rozhodujete se o pořízení kotěte a nemůžete si vybrat to pravé plemeno, které nebude po celém bytě nechávat chomáče chlupů? I tam máte na výběr... 

Asi první, co většinu lidí v takové chvíli napadne, je myšlenka na kočku, která chlupy nepouští z jednoduchého důvodu – žádné nemá. Takové zvíře samozřejmě existuje a dokonce ani není ve zdejší kočičí populaci zastoupeno tak málo, jak by se mohlo zdát. Jedná se o plemeno sphynx, k němuž si ale vzhledem k jeho podobě mnozí musí hledat cestu trochu déle. Pokud se rodina smíří s myšlenkou, že se nebude mazlit s živým plyšákem, ale se zvířetem bezsrstým, asi není o čem dál přemýšlet. Sphynx je plemeno velmi společenské, zvířata o samotě strádají dokonce až do té míry, že mohou onemocnět. Není tedy vhodné pořizovat si je v případě, že jeho budoucí chovatelé často a dlouhodoběji pobývají mimo domov. V takovém případě je vhodné pořídit kočky dvě, aby si mohly vzájemně dělat společnost. Velmi dobře se ale snesou a sžijí i s dalšími zvířaty v domácnosti, včetně psů. Jedinci tohoto plemene jsou nekonfliktní, rádi si hrají a jen opravdu málokdy se proti něčemu ohrazují pomocí drápků.

Sphynx je ideální o pro alergiky

Kartouzská kočka

Trváte na tom, že chcete kočku „celou“, tedy i s chlupy, a navíc byste si přáli, aby zůstávaly v co největší míře tam, kde jsou žádány - na jejím těle? Pak je tou nejlepší možnou volbou kočka kartouzská. Pro její barvu si ji mnozí pletou s ruskou nebo britskou modrou kočkou. Chovatelé kartouzaček ale svoje miláčky od těch výše jmenovaných bez problémů odliší již jen vzhledem k tvaru hlavy, stálému „úsměvu“ a tvaru i barvě očí. Právě okouzlující medově zlaté až oranžové oči jsou pro kartouzské kočky příznačné. Kartouzské kočky pocházejí z Francie, kde byly jako plemeno vyšlechtěny kartuziánskými mnichy. Traduje se, že právě odtud pochází také jejich tiché chování – kartouzská kočka se jen málokdy snaží prosadit hlasem, ačkoliv mňoukat samozřejmě umí a v případě potřeby se také ozve. Jde o zvířata velmi přizpůsobivá, kterým nedělá problémy ani změna prostředí. Jsou tedy ideální i pro rodiny, které například odjíždějí na víkend a chtějí si kočku vzít s sebou. Problém nemají ani s ostatními zvířaty, jimž většinou začnou velmi brzy vládnout. Na rozdíl od zmiňované ruské kočky nejsou tak aktivní, nedosahují ale pohodlnosti koček britských.

Máte vybráno? Kočka Vám rozhodně z bytu udělá domov - tedy ten její... Ale kdo by jí to neodpustil?