Není okurka jako okurka
03.09.2020 | Martin Chalupa

Okurka jen do salátu? To je velký omyl

Není okurka jako okurka. Třeba ta salátová je učiněný zázrak. Plátek okurky na opuchlé oči, pleťová maska ze strouhaných hadovek a jogurtu, to je jen pár příkladů, jak je využít lépe než jen do salátu. Jak se dá taková obyčejná okurka ještě využít?

Dužina okurky se skládá z více jak 95 % vody, 2,5 % cukru a minerálů. Nezanedbatelné množství vitamínů, především C, B1 a B2. Okurky obsahují enzym erespin, jenž štěpí proteiny, zabíjí bakterie a parazitující červy. A k tomu ještě umí pomoci s čištěním střev. Okurky také mají díky vysokému obsahu vody, draslíku a sodíku odvodňovací účinky. Pročišťující ledviny i orgány odvádějící moč z těla a vyplavují škodlivé látky z tkání. Proto se okurky doporučují i lidem, kteří trpí dnou. Odvodňující účinek má kladný vliv na krevní tlak. Okurková slupka obsahuje látky s antioxidačními účinky a cenný protein peroxidázu, který nejen působí jako antioxidant, ale zlepšuje stav lidí, kteří trpí cukrovkou. 

Při konzumaci okurek se brzy dostavuje pocit sytosti, pomáhají tak při dietách

Přidají i na kráse

Vitamín E, který je také obsažený v okurkách chrání buňky před volnými radikály. Pleť osvěžují a zklidňují. Díky kyselině tartronové, která zabraňuje přeměně škrobů v organizmu na tuky, je v okurkách hojně zastoupena, proto okurky podporují hubnutí. Při konzumaci okurek se brzy dostavuje pocit sytosti. Pomáhají tak velmi dobře při veškerých odtučňovacích dietách a na vašem jídelníčku by neměly chybět. Důležitá pro lidské tělo jsou i okurková semínka. Proto určitě okurky semínek nezbavujte.

Spálilo vás někdy na dovolené sluníčko? Plátky okurky skvěle ochladí spálená místa. Stačí jen přiložit a následně nechat působit. Podobně pomáhají i v případě, že vás bolí hlava nebo třeba jen pálí oči. Stačí si totiž přiložit na čelo nebo oční víčka kolečka okurek. Působí totiž jako forma obkladu.

Klíčová slova: