U štěňat je čipování pochopitelné. U patnáctiletých psů už tolik ne
03.07.2020 | Zdeňka Nezbedová

Povinné čipování psů má pořád svoje nedostatky

Záměr těch, kteří připravovali a schvalovali zákon, hovořící mimo jiné o povinném čipování psů, byl jasný: zjednodušit, lépe řečeno umožnit identifikaci zatoulaného psa. Jenomže přitom z nepochopitelných důvodů spoléhali také na další - již dobrovolný - krok chovatelů, kterým je nezbytný zápis do některého z registrů. Upřímně řečeno, předpokládat, že všichni chovatelé po příchodu z čipování usednou k internetu a čip svého zvířete zaregistrují, aniž by to bylo součástí sankcionovatelné povinnosti, byla bláhová. 

Zákon měl pomoci také psím útulkům, jež se často starají o zatoulané psy, které jejich chovatelé sice hledají, ale nenapadne je poptat se právě tady. Jednoduchou kontrolou by pak došlo k jasné identifikaci zvířete a jeho téměř okamžitému návratu domů. „Komu o bezpečí psa opravdu jde, nechal psa očipovat a čip zaregistroval v některé z databází. Doporučovali bychom zaregistrovat psa do co nejvíce databází, aby v případě ztráty ulehčili odchytovým službám a útulkům práci. Po zaregistrování čipy také není od věci ověřit si přes aplikaci Animal Breath, že číslo čipu je v registrech opravu dohledatelné,“ uvedla předsedkyně spolku dočasky.cz paní Ája Černá.

Povinné čipování psů má zatím pořád svoje nedostatky

Kdy bude centrální evidence psů? 

Od roku 2022 by měla fungovat centrální evidence psů Státní veterinární správy. To by mohla být právě ta platforma, na níž by bylo možné zvíře jednoduše vyhledat - ovšem bude-li registrace v ní povinná. „Pokud ale ani v této evidenci nebude registrace ze zákona povinná, bude to je další z řady registrů, ve který budou muset útulky a odchytové služby procházet,“ upozorňuje Zajíček. Podle dosavadních informací Státní veterinární správa s povinností zápisu do centrálně vedeného registru počítá.

Klíčová slova:
pes