Divoká zvířata dala Joy Adamsonové to, co hledala
21.07.2020 | Martin Chalupa

Joy Adamson proslavila lvice Elsa, ubodal ji její sluha

Navrátit přírodě v zajetí vychované zvíře je obvykle hodně složité. Joy Adamson se to podařilo. Svůj život zasvětila africké divočině, v níž nalezla druhý domov. Původně totiž pocházela z Evropy, konkrétně z Opavy, kde se narodila.

Joy Adamson se narodila jako Frederike Viktoria Gessnerová v roce 1910 v Opavě v německé rodině stavebního rady jako prostřední ze tří dcer. K rodině patřil patřil její pradědeček Carl Weissuhn, jenž vlastnil papírnu v Žimrovicích.

Byla několikrát vdaná, se třetím manželem George Adamson se proslavili díky lvici Else, jedné ze tří osiřelých lvíčat, která v roce 1956 začala v žít v jejich domácnosti jako člen rodiny. Joy nemohla mít vlastní děti, a tak se plně mohla věnovat výchově lvíčete, s nímž ji posléze pojilo hluboké pouto. 

Příběh lvice Elsy proslavil Joy Adamsonovou po celém světě

Osud se jmenoval Ekai

Ani manželství s Adamsonem nevydrželo, rozvedli se v roce 1970, ale zůstali přáteli, které spojovala jejich práce – ochrana africké přírody. Joy pomáhala při zakládání šesti národních parků. Díky vydání knihy se stala bohatou a finančně nezávislou, přesto i nadále žila velmi skromně. Osudným se Joy Adamson stal rok 1980 a propuštění jejího sluhy Paula Wakwaro Ekai ze zaměstnání kvůli tomu, že ji okradl. Pár dní poté si na ni Ekai počkal během procházky po rezervaci Shaba a ubodal ji k smrti.

Klíčová slova: