Manželka dohnala Ladislava Chudíka k myšlenkám na sebevraždu. Život s ní byl utrpením bez konce

I herci jsou jen lidé, kterým se někdy nevydaří manželství. Ladislav Chudík je toho důkazem
  |   osobnost

Neskutečně charismatický a pro roli primáře Sovy jako zrozený slovenský herec Ladislav Chudík jistě nemusel mít nouzi o zájem žen. Proto je až s podivem, že byl do svých třiceti let svobodným mužem. Na druhou stranu – měl tak dost času na pečlivý výběr. Jenomže, jak se brzy ukázalo, ani to nezaručilo šťastné manželství.

Když se Ladislav Chudík zamiloval do své budoucí ženy Heleny, nemohl mít ani tušení, jaké peklo jej po jejím boku bude čekat. Ne snad z důvodu, kterého se obávala jeho matka, tedy proto, že pro Helenu byl sňatek s ním už jejím třetím, zatímco on se ženil poprvé. Helena ale brzy po svatbě onemocněla, ale léčbu podstoupit nehodlala. I když za to sice částečně nemohla, žít v takovém prostředí herec nakonec přes veškerou původní snahu přece jen nezvládl. Co se tehdy stalo? 

Nemoc si nechtěla přiznat

Podle vyprávění samotného herce se u jeho ženy začala projevovat těžká nervová choroba způsobená rostoucím nádorem na mozku. Problémem v takových případech, kdy se již psychika přehoupne za určitou hranici, často bývá hlavně neochota nemocného si své problémy vůbec přiznat, a když už se k tomu odhodlají, mnohdy je pro ně nepřekročitelným prahem cesta k lékaři a žádost o pomoc. To se bohužel stalo i v případě krásné Chudíkovy ženy Heleny, která se tak propadala stále hlouběji do propasti své nemoci. Složitá situace došla až do stádia, kdy začala být dokonce agresivní. Po jednom takovém těžkém záchvatu konečně podstoupila operaci, která ji měla zabavit příčiny jejích problémů, tedy nádoru na mozku. Zákrok se ale nepodařil tak, jak si lékaři slibovali, a hrůza pokračovala. 

Herec o tom všem raději nemluvil

To, co prožil Ladislav Chudík v těch měsících, nechtěl později ani popisovat. Přiznal ale, že byly dokonce chvíle, kdy uvažoval o sebevraždě a uvědomoval si, že i jeho by takové soužití brzy přivedlo na samý břeh divoké řeky, do které je tak snadné spadnout, a cesta zpět by také nemusela existovat. Přesto se stále snažil situaci řešit logicky a ženě pomáhat. Dokonce se s ní vydal do emigrace do Rakouska, když se pro takový krok ze dne na den – po okupaci vojsky Varšavské smlouvy – rozhodla.

V emigraci jen na skok

V emigraci ale vydrželi jen pár měsíců a putovali zpět do vlasti. Ani tehdy ale její nemocná duše nenašla klid, Chudíkovi se na její popud stěhovali z jednoho bytu do druhého, její agresivita stoupala. Po čase měl herec na výběr jen dvě možnosti: donutit Helenu (patrně násilím, protože domluvy nepomáhaly), aby se šla léčit, nebo zkrátka odejít. Protože první možnost nepřipadala v úvahu, volil tu druhou. 

Nemocnice mu zachránila život

V té době pracoval Ladislav Chudík na natáčení Nemocnice na kraji města. A jak sám později prohlásil, byla to právě tato práce a tato role, které mu doslova zachránily život. Dokonce si zanedlouho našel novou lásku, s ní se oženil a jako ve správné pohádce žil spokojeně až do smrti. Na dvaadvacet let obav, ponižování a doslova teroru, který musel snášet od své první ženy, ale pravděpodobně nemohl nikdy zapomenout.

Zdroj: Česká televize, csfd, wikipedie

KAM DÁL: Smrt za tři a půl milionu korun: Herec Jan Tříska přiletěl zemřít do vlasti, zabila ho tradice.

Klíčová slova: