Vladimír Menšík byl jedním z nejlepších českých herců
12.09.2020 | Zdeňka Nezbedová

Vladimír Menšík bavil diváky do posledního dechu

Vladimír Menšík byl jedním z nejlepších herců, jaké jsme kdy měli. Jeho život ale nebyl vždycky tak veselý a šťastný, jak by se mohlo zdát. Konec života byl poznamenám dlouhodobou nemocí, ale ani to jej neodradilo od hraní. Diváky bavil doslova do posledního dechu. 

Čas, který mu byl vyměřen, Vladimír Menšík vyplnil herectvím doslova do posledního okamžiku. Vždyť se před kamerou objevil naposledy pouhé dva dny před svojí smrtí. Bylo to v roce 1988 v pořadu Abeceda, kde ale už jen seděl. Jakákoliv jiná námaha už nebyl možná a i jeho vystoupení nebylo nijak dlouhé a zdravotní problémy, s nimiž sváděl nerovný boj, byly jasně znatelné. Ve svém posledním veřejném vystoupení bavič netradičně, i když s humorem sobě vlastním, vybízel k péči o zdraví. 

Poslední vtip 

A který poslední vtip z tisíců a tisíců, jež za svoji kariéru odvyprávěl, od Vladimíra Menšíka lidé mohli slyšet? Byl o Skotovi, který se chodil stále modlit k Panně Marii Sněžné. Klečel a říká: Panenko Marie, dej, ať vyhraju v třídní loterii. A ono nic. Tak tam byl znovu před dalším tahem a říká: Panenko Marie dej, ať vyhraju tentokrát. A zase nic. Tak se nakrknul, šel tam potřetí a povídá: Panenko Marie, já bych skutečně potřeboval vyhrát tu hlavní cenu - a ona na to povídá: No tak musíš taky něco udělat, kup si los...

Poté se herec zvedl od klavíru, kde měl pro své vystoupení připravenu i sklenici vody, kdyby jej krátký vstup přece jen zmohl, uklonil se a naposledy odešel z jeviště a z dohledu televizních kamer. A přesto se díky desítkám a desítkám jeho rolí stále zdá, jako by byl pořád se svými diváky.