Reklama z roku 1972 na fluidní make-up
12.09.2020 | Martin Chalupa

Hollywood miloval make-up z Československa

Jeden z nejslavnějších make-upů na světě vznikl v bývalém Československu už před více než 50 lety. Legendární krycí Dermacol Make-up Cover se tehdy prosadil i v Hollywoodu.

Základní receptura krycího make-upu se od 60. let minulého století téměř nezměnila. Stále je také k dostání v tradiční hliníkové tubě. Výraznou změnou prošel ale design krabiček a vzrostl i počet barevných odstínů, ve kterých je dnes líčidlo k dostání ve více než 70 zemích světa. Za vývojem a rozšířením prvního krycího make-upu stály renomovaná odbornice na kosmetiku Olga Knoblochová a barrandovská filmová studia, která vycházela ze zkušeností s filmovými líčidly.

Dřív se make-upy vyráběly ručně a mistři-míchači uměli trefit barvu směsi jednoduše tím, že do ní sypali pigmenty od oka. Dnes je pro každý odstín přesná gramáž a výroba probíhá ve velkém. Jedna várka krycího make-upu se připraví za 6–8 hodin a naplní se z ní pak 22 tub za minutu. 

Vývoj make-upu patří v kosmetické branži k nejnáročnějším disciplínám

Je to jako z dílny alchymisty

Samotný vývoj nového make-upu trvá ale mnohem déle, někdy i několik let. „Bývá to náročné pro dokonalé vyladění jeho soudržnosti, stálosti, ale i příjemného pocitu, který musí na pokožce zanechat, a samozřejmě i všech odstínů. Make-up je nejčastěji emulze složená z vodné a olejové složky, do níž se přimíchávají 4 pigmenty – bílý, žlutý, červený a černý. Poměr a složení vody a oleje určuje hutnost emulze, obsah pigmentů jeho kryvost a poměr jednotlivých pigmentů zas jeho odstín.