Houby rostou ve velkém: Houbař ukázal na místa, kde jsou opravdové žně

Hřiby jsou pro většinu amatérských houbařů zlatým grálem. Podívejte se, jaké krásné kousky momentálně v lesích rostou...
Zobrazit fotogalerii (12)
  |   zajímavost

Češi jsou národem houbařů. A právě teď je ideální doba, jak si udělat zásoby klidně i na další rok. Rostou opravdu „jako houby po dešti“ přesto, že v posledních dnech spadlo sotva pár kapek. Samozřejmě jsou místa, kde je to lepší. Podle odborníka Karla Kolomazníka ale nenajít vůbec nic momentálně prakticky není možné. Kam tedy vyrazit, abyste měli plné košíky?

Spolu s podzimem nabral na obrátkách i český národní „sport“ - sběr hub. V září a říjnu většinou do lesů chodí i lidé, kteří se jim jinak vyhýbají obloukem. „Je to logické. Právě teď rostou houby, které většina z nás zná od dětství,“ říká pro Čtidoma.cz dlouholetý houbař Karel Kolomazník. Lesy brázdí už přes čtyřicet let, takže umí ocenit i jiné kousky, než populární hřiby či kozáky. Na druhou stranu širokou veřejnost chápe. „Lepší brát jen několik druhů a být si jistý. Na výplachu žaludku nechce skončit nikdo.“

Kam jít na jistotu?

Podle něj je v podstatě jedno, že v posledních dnech nepršelo. „Noci jsou relativně chladné, ráno rosa. Voda se v lese drží,“ vysvětluje Kolomazník. Přesto tvrdí, že není les jako les, a myslet si, že najdeme po prvních krocích hromadu hřibů, je chybné. Český hydrometeorologický ústav už nějakou dobu průběžně aktualizuje mapu pravděpodobného růstu hub. Podle Kolomazníka se tím ale dá řídit jen velmi okrajově. „Dnes mají problém předpovědět počasí na další den. Takže s houbami bych jim také příliš nevěřil,“ směje se.

Na druhou stranu potvrzuje, že ve výše položených oblastech jsou nyní šance na „nachytání“ plných košů velmi vysoká. „V Orlických horách či na severu Jeseníků jdete na jistotu. Viděl jsem kufr od auta plný hřibů. Prasárna, ale důkaz, že houby jedou fakt ve velkém.“

Vysočina je ráj

Ovšem třeba i Vysočina hlásí pěkné úlovky. Žďársko, ale i Pelhřimovsko. „Babky a klouzky počítat nebudu, těch jsou tam stovky a sbírá je už málokdo. Stejně tak masáci. Nosí se však hodně hřibů, kozáků a křemenáčů. A co je zajímavé, tak také kotrčů kadeřavých,“ vypočítává Kolomazník s tím, že začínají i další, dosud „mrtvé“ části Česka. Například Brdy, kde začaly doslova žně.

Zatím jen paběrkování hlásí Labská kotlina nebo v podstatě celý Ústecký kraj. Kupodivu i Karlovarský kraj, kde se nedávno objevily vydatné deště doprovázené bouřkami. „Je to tím, že tam bylo fakt hodně sucho. Chce to ještě počkat a ideálně další deště,“ doplnil pro Čtidoma.cz Karel Kolomazník.

Zdroje: redakce, Karel Kolomazník

KAM DÁL: Jak komunistická StB dokázala zlomit člověka: Jejich praktiky byly často horší než u nacistů.