17.06.2020 | Jakub Kučera

Vydejte se po stopách hrdinů Foglarovek

V české literatuře asi neexistuje tajemnější a proslulejší čtvrť než slavná Stínadla. Jaroslav Foglar ji představil ve své trilogii Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří, Tajemství Velkého Vonta. Fantazie čtenářů je jedna věc, ale kde se nacházejí opravdová Stínadla? 

 

Praha je město křivolaké, plné skrytých průchozích pasáží a úzkých nenápadných uliček. Od podstaty je stvořeno pro tajemné vyprávění na hranici fantazie a pravdy. Své o tom věděl také Jaroslav Foglar, který toho ve své tvorbě mnohokrát využil. 

S notnou dávkou fantazie se ve Stínadlech můžete ocitnout na vlastní kůži

Stínadla jsou zde

Literární podobu Stínadel zcela jistě ovlivnil fakt, že oblasti okolo Haštalského, Petrského a Betlémského náměstí Jaroslav Foglar velmi dobře znal. Není tak náhoda, že se do těchto míst vrací odkaz právě jeho díla. Na zdech se tak objevují nejrůznější vzkazy, které celou mystiku kolem této oblíbené fiktivní čtvrti doslova oživují. 

Jen se běžte podívat ke kostelu sv. Anny, když na město padne tma. Lidé si tak i v dnešní uspěchané době umí hrát a pomáhat podpořit neobyčejnou atmosféru Starého Města: „Stínadla jsou zde!”