Umíme si představit setkání se želvou, která váží jeden a čtvrt tuny?
10.09.2020 | Zdeňka Nezbedová

Želvy veké jako osobní auto? V historii Země není téměř nic nemožné

Želvu, i tu opravdu velkou, jsme asi v zoologické zahradě někdy viděli všichni. Byla to ale opravdu velká želva? Třeba jako osobní auto? Určitě ne, ale i takové kolosy po Zemi kdysi chodily. Vědci nyní našli jejich fosilie.

Vědci našli zkamenělé pozůstatky jedné z největších želv, která kdy na Zemi žila - a to před třinácti až sedmi miliony let na území dnešní Jižní Ameriky, tedy v Kolumbii a ve Venezuele. Nešlo o první podobný nález, ale nový objev pomůže k lepšímu pochopení jejich dávného života.

Tenhle drobeček měl mnohem větší předky, potkat bychom je asi nechtěli

Velká jako osobní auto

Fosílie nalezli v kolumbijské poušti Tatacoa a v okolí města Urumaco na severu Venezuely, které je významným paleontologickým nalezištěm. Druh stupendemys geographicus zde obýval rozsáhlé mokřady, které zabíraly velkou část Kolumbie, Venezuely, Brazílie a Peru v době, kdy ještě neexistovaly řeky Amazonka či Orinoko.
Želva dosahovala délky až čtyři metry a vážila okolo 1,25 tuny. Co do velikosti ji předčí pouze zástupci rodu archelon, kteří měli téměř dvojnásobnou hmotnost a žili zhruba před 70 miliony lety

 

Klíčová slova: