Aby tělo správně fungovalo: Brokolice a další zelenina s obsahem potřebných vitamínů a minerálů

Brokolice pochází ze Středomoří a jedná se o jednoletou i dvouletou rostlinu
Zobrazit fotogalerii (3)
  |   zajímavost

Zelenina a ovoce mají tvořit velkou část vyváženého jídelníčku. Jedno z pravidel říká, že bychom je měli jíst pětkrát denně. Jenomže ne všechny druhy zeleniny jsou stejné. Některé druhy jsou, pokud jde o uspokojení našich každodenních potřeb vitamínů a minerálů, lepší než jiné. Takže po jaké zelenině sáhnout?

Nejprve si ujasněme, o čem přesně mluvíme. Vitamíny jsou organické, nízkomolekulární látky nezbytné pro život, obvykle obsahují atomy uhlíku a vodíku. Minerály jsou na druhé straně anorganické, přirozeně se vyskytující. „Naše tělo potřebuje malé množství určitých vitamínů a minerálů, aby správně fungovalo – pro většinu lidí je lze získat z pestré a vyvážené stravy,“ vysvětluje MUDr. Karel Janeček.

Mezi základní vitamíny, které potřebujeme, podle odborníka patří vitamín A, vitamíny B a kyselina listová a vitamíny C, D, E a K. Z minerálních látek potřebujeme mimo jiné vápník, jód, železo, měď, draslík a zinek, jak hovoří odborná studie.

Ideální zelenina pro vyvážený jídelníček

Jakou zeleninu bychom tedy měli jíst, abychom tyto živiny dostali do našeho jídelníčku? Některá zelenina je obzvláště bohatá na živiny a nabízí nám je v podstatě najednou. 

  • Brokolice: Sice ji nenávidí děti doslova po celé planetě. Ale je nacpaná živinami, od vitamínů A, B-5, B-9, C a K až po hořčík, sodík a síru.
  • Listová zelenina: Špenát a kapusta jsou plné vitamínů, včetně A, B-9, C, E a K. A nechybí jim ani minerály, konkrétně vápník, hořčík, mangan, draslík a železo.
  • Mrkev: Možná vám nepomůže se zrakem, jak se dlouho tradovalo, ale poskytne vám vitamíny A, C a K a minerály sodík a draslík.
  • Sladké brambory: Pro vaši fixaci vitamínů A a C, stejně jako sodíku a manganu, nehledejte nic jiného než tyto plodiny.
  • Paprika: Vitamíny A, C a E jsou v paprikách bohatě zastoupené, stejně jako minerál sodík.
  • Luštěniny: Fazole, hrách a čočka jsou plné živin, včetně vitamínů B-6 a B-9, hořčíku, draslíku, manganu, zinku, selenu a mědi.
  • Chřest: Obsahuje vitamíny B-9, E, K a fosfor či síru.
  • Avokádo: Mileniály milovaná zelenina je z nějakého důvodu hojně medializována – ale proč ne, obsahuje vitamíny B-3, B-5, E a z minerálů hlavně hořčík.

Základ je široké spektrum potravy

Mezi další skvělé zdroje základních vitamínů a minerálů patří houby, brambory, a pokud se budeme bavit i o ovoci, tak mango, meloun, banány, citrusové plody, jahody a rajčata. Hovoří tak studie Harvard Medical School.

Seznam je sice poměrně široký, ovšem není všehospásný. „Je dobré si zapamatovat, že má-li být strava opravdu dobře vyvážená, je třeba přijímat široké spektrum zdravé stravy. Výše jsou uvedené možnosti, které máte. Ale to neznamená, že byste ostatní měli přehlížet,“ usmívá se Janeček.

Odborník také jedním dechem dodává, pokud to chce člověk brát se zdravou stravou opravdu vážně, měl by postup konzultovat s dietology či lékaři. Jednotlivé kroky tak bude mít posouzeny a upraveny specialisty.

Zdroje: redakce, iflscience.com, garant textu: MUDr. Karel Janeček

KAM DÁL: Stovky Čechů neví o své HIV pozitivitě. Mají možnost se otestovat, zdarma a anonymně.