Boj proti smradlavým nohám a plísním: Pomůže šalvěj, měsíček a další věci, které máte doma

Pokud trpíte zápachem nohou, mělo by pro vás být samozřejmostí jejich časté mytí teplou vodou a mýdlem – klidně i několikrát denně
Zobrazit fotogalerii (3)
  |   zajímavost

Péče o nohy nabízí nespočet možností. Pokud se o svá chodidla člověk náležitě stará, bude je mít delší dobu nejen krásné a upravené, ale i předejde celá řadě zdravotních problémů a nepříjemností. Pečovat o nohy lze nejrůznějšími masážemi, koupelemi, pedikúrou i hydratačními krémy. Velmi nápomocné jsou však i přírodní bylinky. Které jsou ty nejlepší?

Není to zdaleka jen „letní problém“. Zápach nohou, plísně chodidel či popraskaná kůže nás trápí celý rok. „Samotný zápach je problém způsobený nadměrným pocením nohou, na kterých se následně velmi snadno množí celá řada bakterií. A často se těmto problémům nevyhnou ani jinak velmi čistotní lidé,“ říká MUDr. Jaroslav Černý.

Pocení i mykóza

Nadměrné pocení nohou může být podle lékaře způsobeno několika faktory – zvýšenou fyzickou námahou, venkovní vysokou teplotou, eventuálně také stresem. „Mykózám daří zejména u lidí, kteří se potí více než ostatní, nenosí vhodnou obuv či kvalitní ponožky.“

„Velmi často dochází k přenosům mykóz na veřejných koupalištích, v páře nebo sauně – nákaza se totiž šíří daleko rychleji na navlhlé či zapařené kůži. A právě bakterie způsobují tolik nepříjemný zápach, svědění nohou či nejrůznější plísně na kůži či nehtech,“ upozorňuje odborník.

Bylinky proti zápachu i bakteriím

Jak proti zápachu bojovat? Na trhu je celá řada speciálních sprejů na nohy i do bot, které pomohou utlumit potivost nohou, a tedy i následný zápach. Této nepříjemnosti se dá ale čelit i „přírodní cestou“ – pomocí léčivých rostlin.

„Mezi bylinky, které pomohou v péči o nohy, patří šalvěj, máta, borovice či nejrůznější čajovníky. Působí také proti bakteriím a mykózám, zvyšují přirozenou obranyschopnost a při pravidelné aplikaci pomáhají udržet nohy hygienicky svěží,“ vysvětluje Černý.

A pak je tu měsíček. Ten podle odborníka působí regeneračně, zejména dobře hojí různé malé defekty kůže, jako jsou odřeniny, otlaky a puchýře. „Kaštan koňský má zase blahodárné účinky na žíly a cévy. Kromě jiného zlepšuje elasticitu vlásečnic, a tím napomáhá ke snížení otoků nohou. A do třetice arnika, vysokohorská bylina napomáhající prokrvení nohou, má léčivé účinky na různé odřeniny a pohmožděniny.“

Antibakteriální šalvěj, protizánětlivá máta

Šalvěj lékařská se používá v několika odvětvích – v medicíně, kosmetice nebo jako oblíbené koření. „Má také celou řadu nejrůznějších účinků, a to zejména protizánětlivých a antibakteriálních. A právě ona zabraňuje velice dobře nadměrnému pocení nejen nohou, ale i celého organismu.“

Mezi další protizánětlivé bylinky patří máta peprná, která obsahuje mentol vyvolávající chlad a osvěžení, což potvrzuje i Černý. „Další její funkcí je znecitlivění konkrétního místa, proto se používá i ve formě obkladů proti vyrážkám či zánětům kůže. Jako skutečně silný přírodní dezinfekční prostředek – například při léčbě ran – se pak používá čajovník. Ten si poradí i s houbovými infekcemi či akné.“

I borová voda dokáže pomoci

Kyselina boritá je anorganickou kyselinou, nejčastěji ve formě bílého prášku rozpustného ve vodě. „Má antibakteriální a protiplísňové účinky a například v kosmetice se používá jako konzervační přísada. Nalézt ji můžeme v mýdlech i očních krémech, dokáže léčit například oční nebo ušní infekce. Výrazně pomáhá také při popáleních a drobných poraněních kůže.“

Zdroje: redakce, MUDr. Jaroslav Černý, ireceptar.cz

KAM DÁL: Lotosové nohy: Čínské ženy si lámaly chodidla, aby byly přitažlivější.