Zmutovaní vlci v Černobylu mají zvláštní schopnosti, které mohou změnit léčbu rakoviny

Z mnoha věcí je patrné, jak lidé odjížděli narychlo
Zobrazit fotogalerii (3)
  |   zajímavost

Vlci v Černobylu mají změněný imunitní systém podobně jako pacienti s rakovinou podstupující léčbu ozařováním. Zvířata jsou geneticky odlišná od jejich protějšků mimo radioaktivitou zamořený region. Je pozoruhodné, že se u ozářených vlků zřejmě vyvinuly ochranné mutace, které zvyšují jejich šance na přežití rakoviny.

Populace vlků, stejně jako dalších zvířat, zaznamenala na Ukrajině velký boom od doby, kdy byla oblast opuštěna po nechvalně známé jaderné katastrofě v roce 1986. Volně žijícím zvířatům bylo umožněno prosperovat prakticky bez zásahů. Aby si však zvířata užila svobody, musí čelit radiaci. Koneckonců, právě proto lidé místo opustili.

Pravidelné vystavení radiaci

Cara Love, evoluční bioložka a ekotoxikoložka z Princetonské univerzity, studuje vlky z Černobylu už desítky let a snaží se pochopit, jak fungují. V roce 2014 zamířila spolu s kolegy do okolí bývalé jaderné elektrárny, aby vlkům odebrali vzorky krve a zjistili, jak reagují na rakovinotvorné záření. Některým nasadili obojky na měření radiace. 

„Dostáváme měření v reálném čase. Víme, kde se nacházejí a jak velkému záření jsou vystaveni,“ vysvětlila Cara Love. Její výzkum ukázal, že vlci z Černobylu jsou vystaveni více než 11,28 miliremu radiace každý den po celý svůj život, což je více než šestinásobek limitu, ve kterém ještě smějí pracovat lidé.

Budou mít lidé šanci porazit rakovinu?

Odborníci také poznamenali, že vlci mají změněný imunitní systém podobně jako pacienti podstupující léčbu rakoviny. Genetická analýza navíc naznačuje, že části genomu vlků si vyvinuly určitou odolnost vůči této zákeřné chorobě.

Podobné nálezy byly zaznamenány mezi stovkami polodivokých psů, kteří žijí poblíž Černobylu. V roce 2023 odborníci zjistili, že volně se pohybující psi z Černobylu jsou geneticky odlišní od psů žijících jinde ve světě. Objev bioložky Love by mohl mít zásadní důsledky i pro lidské zdraví. Doufá, že identifikuje ochranné mutace, které mohou lidem pomáhat zvýšit šance na přežití v boji s rakovinou.

Bohužel nejprve pandemie covidu-19 a nyní válka s Ruskem zabránily vědkyni a jejím spolupracovníkům v návratu do Černobylu. Nedá se říci, kdy se to změní. Nový výzkum byl představen na výročním zasedání Společnosti integrativní a srovnávací biologie v Seattlu ve Washingtonu.

Zdroje: iflscience.com, science.org, newswise.com

KAM DÁL: Vrah dvanáctileté Tiny je možná na útěku. Unesl ji z domu, kusy jejího těla se našly v lese.