Upíři mají bledou tvář, dlouhé zuby a vycházejí jen v noci
26.08.2020 | Zdeňka Nezbedová

Bojíte se upírů? Skutečně žijí mezi námi

Zdá se, jako by lidstvo bez strachu ani nemohlo existovat. Bojíme se raálných nebezpečí - nemocí, válek - ale bojíme se i nereálných bytostí, jako jsou upíři. Není ale na děsivých pověstech přece jen něco pravdy?

Příběhy o upírech hovoří o osobách bledých, kterým nechybí typické dlouhé špičáky. Jsou vychrtlé postavy, mátožně se potácejí nočním městem a hledají svoje oběti a hlavně krev. Jen těžko si tak nevšimneme nápadné podobnosti s lidmi, trpícími dědičnou metabolickou poruchou, zvanou porfyrie.

Upíři opravdu žijí mezi námi, jsou nemocní a bez lidské krve (transfuzí) se neobejdou

Upíří nemoc je zlá

Tito lidé mají problémy s tvorbou červených krvinek a s tím spojenou bolestí, ale také ustupujícími dásněmi a změnou barvy zubů, které získávají červený až hnědý nádech. Řekněme si upřímně - ustupující dásně odhalují delší část zubu a pokud je to navíc zub, zabrvený do červena, nezbývá moc místa pro další vysvětlování. Navím jsou to lidé citliví na světlo - vycházejí hlavně v noci. Závěr byl tedy jednoznačný: je to upír. Příznaků, ktré spojují lidi nemocné porfyrií s upíry je ale mnohem více. Zkrátka: žijí mezi námi, jsou reální, ale ne nebezpeční. Jsou to nemocní lidé.

 

 

Klíčová slova: