Z dermatologického hlediska je jakákoli rouška či maska velký problém
29.04.2021 | Martin Chalupa

Pod respirátorem může vznikat akné i ekzémy. Dermatolog radí, jak se jim vyhnout

Ochrana zdraví, zároveň velké komplikace. Řeč je o respirátorech, které kvůli nemoci covid-19 musíme všichni povinně nosit. Především lidé s problematickou pletí tak často mají velké problémy. Dokonce se ujal nový termín, takzvané maskné, což je zkratka pro masku a akné. Jak se bránit radí dermatolog Jan Kučera.

Časté nošení roušek a respirátorů může u řady lidí způsobit podráždění pokožky. „Lidé, kteří mají spíše suchou kůži mohou po nošení roušek pozorovat vznik ekzémů, a naopak spíše mastnější pleť bude mít tendenci ke vzniku akné. Dále pak může dojít ke zhoršení chronických onemocnění jako je třeba psoriáza, rosacea, seborrhoická dermatitida a podobně,“ vysvětluje doktor Kučera. Zatím však neexistují zásadní nebo komplexní studie, které by tento problém popsaly a třeba i nabídly řešení. Podle dermatologa je možné pod rouškami a respirátory také častěji vidět impetigo. 

Akné je největší problém

Nejvíce s rouškami po dermatologické stránce mají „problém“ lidé, kteří trpí na akné. Zjednodušeně lze vznik akné popsat jako zvýšenou aktivitu mazových žláz kořínku chloupku neboli folikulu, a zároveň zvýšenou tvorbu rohovějících buněk v ústí chloupku na povrch kůže. Následně dojde ucpání folikulu, přetlaku mazu a k pomnožení bakterií, které pak vyvolají zánět. A roušky mohou přispět k vzniku na všech těchto stupních. Je tedy potřeba pomoci pleti udržet čisté folikuly a zabránit stagnaci mazu a pomnožení bakterií. Z toho důvodu je potřeba obličej pravidelně čistit. 

Podle doktora Kučery se také často chybuje v dávkování lokálních léčiv, ale i u kosmetických přípravků

„V souvislosti s COVID-19 se v dermatologii nesetkáváme jen s podrážděnou pokožkou ale hlavně, a to je to nejdůležitější, se špatnou prevencí a obavou lidí chodit k lékaři. To je z mého pohledu poměrně nešťastné, protože třeba u prevence kožních nádorů platí rčení, že je lepší přijít 10x zbytečně než jednou pozdě. Nehledě na to, že většina dermatologů pacienty plánovaně objednává, a tak se v ambulancích potkávají naprosto minimálně s jinými lidmi,“ uzavírá MUDr. Jan Kučera.

KAM DÁL: Jak přivést děti ke čtení? Maminkám a tatínkům radí spisovatelka Petra Martišková.