Krvácení z konečníku může být velmi nebezpečné
08.08.2020 | Zdeňka Nezbedová

Pozor na nebezpečné krvácení z konečníku

Pokud po stolici najdeme na toaletním papíře krev, zjistíme, že je voda v toaletě růžová nebo je ve stolici příměs krve, měli bychom zpozornět, ale většinou je zbytečné začít hned zmatkovat. Příčin tohoto stavu totiž může být opravdu hodně. Ne vždy se ale jedná o krvácení z konečníků, krev může pocházet třeba i ze střev nebo dokonce ze žaludku.

Jestliže najdete ve stolici jasně červenou krev bez dalších příměsí, může se jednat o řitní trhlinu, způsobenou například zácpou. Tento problém sám odeznívá během několika dnů nebo dokonce hodin. Další možnou příčinou jsou hemoroidy, které se zároveň projevují svěděním konečníku nebo bulkou. Není možné vyloučit ani pohlavně přenosné choroby.

„Tyto choroby, mezi které patří například genitální bradavice, se mohou projevovat krvácením z konečníku, které může, ale také nemusí být doprovázeno svěděním nebo bolestí. V některých případech (jako jsou třeba výše zmíněné genitální bradavice nebo kondylomy) se mohou vyskytovat i bulky či bradavičky v okolí genitálu a análního otvoru, ale u jiných pohlavně přenosných chorob tomu tak být nemusí,“ vysvětluje MUDr. Michal Vilímovský, který upozornil také na následky některých sexuálních praktik. Jedním z vysvětlení zmiňovaného stavu může být také předávkování léky na ředění krve.

Pokud jste na pochybách, návštěvou lékaře nic nezkazíte

Raději nic nezanedbat

I když je značná část případů krvácení z konečníku poměrně snadno řešitelná, případně se situace napraví sama, není rozumné takový stav zanedbat. Za návštěvu lékaře nic nedáme a jistota, že se jedná jen o banalitu, za chvíli možná nepříjemného vyšetření rozhodně stojí, zvlášť když problémy trvají déle než tři týdny. Nemusí přitom jít jen o krvácení, ale také o změny konzistence stolice, bolesti v oblasti řitního otvoru, objevení boule na břiše nebo i neobvyklou únavu či nevysvětlitelné hubnutí.