Škytavka nás často přepadne v nevhodný okamžik
18.07.2020 | Zdeňka Nezbedová

Víte proč škytáte? Možná je to vážný problém

Škytavka může člověka postihnout na několik minut a největším problémem v takovém případě může být třeba posměch kamarádů, pokud se dítě potýká se škytavou například ve škole. Ani to samozřejmě není nic příjemného, ale i v takovém případě je ale možné (většinou s úspěchem) využít k zastavení škytání některou z osvědčených starých rad.

Velmi úspěšná v boji proti škytavce bývá obyčejná voda - několik doušků studené vody může být jednoduchým řešením problému. Pomoc můžeme hledat také v kostce cukru, kterou necháme pomalu rozpustit v ústech, v hlubokých nádeších nebo v dýchání do papírového sáčku či do dlaní. V posledně jmenovaném případě může bránici uklidnit vyšší koncentrace vdechovaného oxidu uhličitého.

Škytání může signalizovat závažné zdravotní problémy

Může to být nebezpečné

Pokud škytavka přejde během několika minut, není to žádný problém. Pokud ale přetrvává nebo se často vrací, měli bychom zpozornět. Může totiž jít o příznak některé závažné choroby, jako je rakovina plic, nádor na mozku nebo rakovina jícnu a další. Proto bychom měli i takovýmto “drobnostem” věnovat patřičnou pozornost a v případě pochybností navštívit lékaře.