Žloutenka je strašákem i v luxusních hotelích. Nenechte si zkazit dovolenou a nemoci předcházejte

Hepatitidou A neboli žloutenkou se můžete nakazit i na dovolené v zahraničí
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Asi nikdo nestojí o to si kromě suvenýrů přivézt od moře také takzvanou žloutenku. Hepatitida A útočí snadno a rychle, a právě proto se jedná o celosvětově rozšířené virové onemocnění. Bránit se jí lze, když člověk dodrží určité zásady. Jaké to jsou?

I když hepatitida typu A se nejvíce objevuje v zemích v nižším hygienickým standardem, jednou za čas se její epidemie objeví i v České republice. Obvykle se této nemoci, jejímž typickým znakem je zežloutnutí (odtud je i její lidový název žloutenka), říká nemoc špinavých rukou. To proto, že se přenáší dotykem infikované osoby nebo kontaminovaných předmětů - ve veřejné dopravě, v supermarketech a vlastně kdekoliv, kde se infikovaná osoba pohybuje.

Aby vaše dovolená byla v pohodě

Nechcete-li si zkazit návrat z dovolené u moře, je dobré dodržovat hygienické návyky, které vás alespoň částečně před hepatitidou A ochrání. Jedete-li však do oblasti, kde je výskyt tohoto onemocnění větší, možná stojí za zvážení také očkování. Jaké jsou zásady správné ochrany?

  1. Umývejte si často ruce. Noste při sobě antibakteriální gel nebo ubrousky, kterými si dlaně vyčistíte v případě, že nemáte přístup k vodě.
  2. Dostanete-li chuť na syrové mořské plody, nechte si ji raději zajít, nejste-li proti žloutence očkovaní.
  3. Nedílnou součástí vašeho cestovatelského vybavení by měla být balená voda. Použijete ji totiž k vyčištění zubů i omytí ovoce a zeleniny. I když je asi lepší konzumovat ovoce, které jde oloupat. Pozor si dávejte hlavně na syrové zeleninové saláty.
  4. Tepelná jídla byste měli konzumovat taková, která prošla varem po dobu minimálně 1 minuty. Chlad ani mráz virus nezničí, naopak se jeho život prodlužuje. Možná i proto se hepatitidou A můžete nakazit kontaminovanou zmrzlinou. 

Jaké jsou příznaky infekčního zánětu jater?

Je zajímavé, že infikovaná osoba nemusí vykazovat žádné viditelné příznaky, a přesto už virus onemocnění vylučuje stolicí. Mezi příznaky hepatitidy A patří hlavně:

  • teplota
  • nevolnost
  • nechutenství
  • pobolívání pod pravým žeberním obloukem
  • bolesti břicha

Později se objeví zežloutnutí kůže i bělma očí, ztmavnutí moči až do odstínu černého piva, vylučování světlé stolice nebo svědění kůže. Inkubační doba trvá mezi 15 až 50 dny. Je tedy více než jasné, že infikovaný člověk, neví-li o svém onemocnění, během tohoto času stihne nakazit spoustu dalších.

Hepatitidou A se můžete nakazit i v tuzemsku

To, že necestujete někam do zahraničí, neznamená, že v tuzemsku se nemůžete hepatitidou A nakazit. Jako nemoc špinavých rukou se vyskytuje hlavně mezi narkomany, kteří jsou obvykle s hygienou na štíru. Stačí tedy se například v supermarketu dotknout kontaminovaného vozíku, aby k přenosu nákazy došlo. Proto je tak důležité časté umývání rukou. 

Největší epidemií hepatitidy A byla ta v roce 1979, která vypukla na severu Čech. Tehdy onemocnělo na 32 tisíc osob. Jako zdroj onemocnění byla zjištěna zmrzlina s kontaminovanými jahodami. 

Pozor na nedbale umyté ruce

Víte, že i umývání rukou je hotová věda? Bylo totiž vypozorováno, že mezi nejvíce opomíjená místa na dlaních patří palce a konečky prstů. Těm při mytí tolik pozornosti obvykle není věnováno. Ani plosky dlaní na tom nejsou lépe. Proto při mytí rukou na to myslete. 

Klíčová slova: