Královnou koupelen jsou orchideje
Orchideje pochází z tropických vlhkých pralesů, proto jim vlhké prostředí koupelen prospívá. Držte se pár jednoduchých rad a stanete se mistry v jejich pěstování.
Na světě je něco přes dvacet tisíc druhů orchidejí. Většina z nás ji má nebo mělo doma, bohužel také se většině z nás stalo, že orchidej už znovu nevykvetla. Jak tedy docílit nových květů? Zeptali jsme se dlouholeté pěstitelky orchidejí na její osvědčený fígl.
Mýtus o květináči na okně
Orchideje jsou tropické teplomilné květiny, proto se nejčastější a nejzásadnější chybou stává umístění květináče na okno. Ano, orchideje mají sice rády světlo, ale protože pochází z pralesa, potřebují vlhko. A pokud tedy nepoužíváte silný zvlhčovač vzduchu, vlhké prostředí u roztopeného radiátoru nenajdete.
„Jestli položíte orchidej k oknu a do suchého prostředí, budete ji muset pravidelně zvlhčovat, ani to vám nezaručí, že se květině bude dařit,“ říká odbornice na orchideje. Na zvlhčování a zalévání používejte nejlépe dešťovou vodu, která neobsahuje minerály, voda z vodovodu je pro přirozené prostředí orchidejí tvrdá.
Čtěte také: Pěstujte netradiční balkonové květiny
Tropický prales hrdě zastoupí koupelna
Jaký je tedy ten fígl pro rozkvetlé orchideje? Vaše koupelna. Vlhčí a teplejší místnost, která je schopná vytvořit podmínky pralesa, byste ve svém bytě asi těžko hledali, pokud máte v koupelně okno, můžete tam orchidej nechat trvale. Pokud okno v koupelně není, vezměte orchidej čas od času na světlo. V obou případech platí, že by se orchidej měla pravidelně hnojit.
Odkvetlou rostlinu nevyhazujte a obrňte se trpělivostí
Při správné péči o orchideje trvá její kvetení déle. Přesto ale i orchidej, kterou budete hýčkat, jednou odkvete. Prvním a zásadním pravidlem je stvol neřezat nebo rostlinou rovnou vyhodit. Pečujte o stvol stejným způsobem, jako když kvete, a orchidej opět vykvete. Čekání na nové květy může trvat dokonce pár měsíců, proto doporučujeme se obrnit trpělivostí.
Orchidej nenechte stát ve vodě
Přestože tyto květiny nesnesou sucho, jejich velkým nepřítelem je květináč plný vody. Z jejich přirozeného prostředí jsou totiž zvyklé, že po nich voda pravidelně stéká, ale nikdy v ní nejsou ponořené. Doporučujeme koupit si přímo uzpůsobený květináč pro orchideje, který nedovolí, aby květina ve vodě stála.
Doporučujeme: Předcházejte rakovině s pěstováním kustovnice čínské
Čtěte dále
Pěstujte netradiční balkónové květiny
Květiny na balkon přes léto zkrátka patří, z některých se vytváří ornamenty, z jiných se line uklidňující vůně. Základem pro dobrý růst je slunce a samozavlažovací truhlík.
Balkonové květiny jsou ve většině případů letničky, kterým nedělá dobře teplota pod 10°C. Naopak vyžadují teplé a slunné prostředí, nejlépe v závětří. Pro tyto květiny si pořiďte samozavlažovací truhlíky, které pomůžou od přeschnutí zeminy. Tu minimálně jednou měsíčně přihnojujte, abyste dosáhli co největšího množství květů.
Torénie – Torénie je letnička, která kvete od května až do začátku září. Má převislý růst, který může přesáhnout až půl metru. Její květy dosahují délky až čtyř centimetrů a můžete si vybrat z více barev – nejčastější jsou modrofialové, potom červené, růžové a bílé. Tuto květinu můžete bez problému pěstovat na balkóně, protože má ráda světlo a snese celodenní slunce, dařit se ji bude i v polostínu. Dejte ale pozor, aby substrát nepřeschl, málokdy to Torénie ustojí. Chraňte ji před teplotou klesající pod 15°C. Abyste dosáhli lepších výsledků, pravidelně přihnojujte hnojivem bohatým na železo.
Okrasný tabák – Okrasný tabák patří mezi velmi vděčné letničky, které vás potěší nejen na pohledem ale i vůní, která se z nich po večerech line. Květy mají mnoho variant barev, nejčastěji bývají bílé, zelené, ale seženete i červené nebo fialové. Na rozdíl od Torénie roste okrasný tabák do výšky a jeho kvítky jsou početnější a o něco menší. Jeho kvetení začíná na začátku léta a vydrží kvést až do prvních mrazíků. U nás se tabák pěstuje jako letnička, protože nesnese mrazy, ale pokud ho včas schováte, přečká zimu v bytě a další léto vám bude opět dělat radost na balkoně.
Lobelka – Lobelka je jednou z balkonových květin, které vyžadují více pozornosti, ale při pravidelném zalévání se ji bude dařit. Je to velmi křehká květina s malými modrými až fialovými kvítky, které kvetou nepřetržitě celé léto. Dorůstá do výšky maximálně dvaceti centimetrů a vyžaduje velmi slunné místo. Lobelka se často používá do truhlíků s dalšími druhy letniček, se kterými společně vytváří ornamenty.
Okrasný čtyřlístek – Čtyřlístek doporučujeme použít jako doplnění jiné kvetoucí letničky. Nedosahuje velké výšky, krásně s ním tedy oddělíte jiné typy letniček. Roste dobře na světlém místě, nejlépe se mu daří v polostínu. Barvy malých kvítků jsou od bílé přes růžovou až po červenou, snadno je tedy sladíte s jinou letničkou.
PR článek
0Související články
Další článek (vyjížděcí box)
Deset bylinek, které hravě vypěstujete za oknem
Bylinky jsou nepostradatelní pomocníci kuchyni, pomůžou nám ale i při péči o naše zdraví. Zlepšují naše trávení, působí antistresově, zmírňují bolest, detoxikují organismus, nebo povzbuzují při sexu. Pěstovat je můžete na parapetu i na balkoně.
Tyto rostliny mají rády slunná a teplá místa a péči o ně zvládne i začátečník. Jediné, co jim nevyhovuje, je mráz. Proto je při ochlazení jednoduše ukliďte z balkonu domů za okno.
Nasázet si je můžete od semínek, koupit se ale dají už i vzrostlé bylinky, každá přibližně za padesát korun.
Bazalka – Bazalka se stala v posledních letech jednou z nejoblíbenějších bylinek v kuchyni. Je jednou ze základních surovin pro italskou kuchyni. Tato bylinka je na pěstování poměrně nenáročná, pro zdárný růst ji stačí pouze světlo místo a pravidelné zavlažování, dejte si ale pozor, abyste ji neulili. Semínka zasaďte v průběhu dubna, během jednoho měsíce vyraší první lupínky. Bazalka také působí jako přírodní repelent, pomůže vám odehnat z bytu nepříjemný hmyz. Má pozitivní účinky na trávicí ústrojí.
Oregano – Oregano neboli dobromysl má výrazné aroma. Český název dostal díky kladnému působení na psychiku, jeho žvýkání zmírňuje bolest a je výborným pomocníkem při léčbě kašle. Dobromysl nesmí stejně jako bazalka chybět v italské kuchyni, je ale nezastupitelným pomocníkem při přípravě francouzských a mexických pokrmů. Neměl by chybět v mletém mase společně s majoránkou a výborně dochutí a provoní domácí chléb. Na parapetu nebo na balkoně mu vyberte nejslunnější místo, bude se mu dařit o to lépe. I tak ale počítejte, že po zasazení semínek si na sklizeň ještě minimálně dva měsíce počkáte.
Tymián – Tato nenápadná léčivá bylinka nesmí ve vaší zásobě koření chybět, především pokud jste zastánci jižanské kuchyně – od Portugalska až po Balkán. Nejlepší místo pro jeho pěstování je polostín, slunce má rád, ale příliš horka mu dobře nedělá. Dodává skvělou chuť masu, ale využijete ho také v domácí lékárně. Působí protizánětlivě a desinfekčně, dokáže tedy zničit bakterie a plísně. Pomáhá při problémech se zažíváním a mírní průjmy. Dokáže stimulovat krevní oběh a také povzbuzuje při sexu.
Máta – Mátové lístky jsou výborní pomocníci při nachlazení, čaj z jejích lístků pomáhá dýchání a uklidňuje bolest v krku. Její účinky dokáží zvýšit chuť k jídlu a redukovat pálení žáhy. Máta se používá nejen pro odvar, ale v poslední době se stává součástí různých pokrmů, zkuste si nakrájet lístky máty do domácích muffinů. Nechte ji růst na slunném místě a zalévejte třikrát týdně.
Doporučujeme: Kopřiva - Plevel nebo lék?
Meduňka – Meduňka lékařská je přírodní antidepresivum. Pomáhá pro celkové zklidnění organismu, přináší klidný spánek, snižuje stres, uvolňuje psychické napětí a pomáhá při léčbě oparů. Má příjemné nasládlou vůni. V kuchyni ji využijete hlavně do ovocných salátů, přidávejte ji do bylinkového másla a především výborně ochutí ryby a mořské plody. Slunné místo podpoří její růst.
Majoránka – Majoránka patří k nejméně náročným bylinkám. Vyhovuje ji teplé prostředí a pravidelná zálivka. Toto koření je nedílnou součástí české kuchyni, asi nikdo z nás si nedokáže představit zabijačku bez její výrazné vůně. Přidává se také do polévek a omáček, nesmí chybět v cmundě, v bramboračce, v drštkové polévce ani v guláši. Výborně skloubí chuť s česnekem a tymiánem. Navíc podporuje chuť k jídlu a stejně jako tymián klidní průjem a nadýmání.
Koriandr – Koriandr je stejně jako majoránka základem české kuchyně. Pokud jste milovníci hub, nesmí ve vaší kuchyni chybět. Přidávejte ho také do omáček, jeho chuť vynikne společně s kmínem a koprem. Pokud rádi pečete domácí chleba, chuť a vůni koriandru oceníte. Užijete ho také při vaření orientální pokrmů, a to hlavně u asijské a arabské kuchyně. Pokud trpíte častými bolestmi břicha nebo nadýmáním, čaj z koriandru vám pomůže. Daří se mu nejlépe v závětří na slunci, kde může dorůst až délky půl metru.
Šalvěj – Šalvěj má široké použití v lidovém lékařství. Má všestranné účinky, klidné kašel, snižuje vylučování potu a naopak zvyšuje vylučování moči. Příznivě působí na mozek a celou nervovou soustavu, má antistresové účinky, detoxikuje tělo a dokáže ničit karcinogeny. Pro její dobrý růst ji postačí, když ji dopřejete slunce. Šalvěj pomáhá našemu trávení s tučnými pokrmy, proto je dobré ji do nich pravidelně přidávat. Výborně se hodí ke grilovanému masu či k dochucení sýrů.
Rozmarýn – Pokud jste nadšení kuchaři a především konzumenti drůbeže, jehněčího masa a ryb, nesmí vám rozmarýn na seznamu koření chybět. Je typickou přísadou provensálského koření a výborně se hodí do omáček k masu. Rozmarýn má dezinfekční účinky, pomáhá vylučování žluči, pozitivně upravuje činnosti jater a zlepšuje paměť a možnost koncentrace. Pěstujte ho na slunci, prospějete mu, pokud ho budete pravidelně zvlhčovač rozprašovačem.
Čtěte také: Rýmu nebo alergie porazí rýmovník
Estragon – Estragon je v České republice méně známý, ale postupně si právem buduje své místo. Výborně se hodí pro přípravu lehkých jídel, jako je drůbež a ryby, saláty, omáčky a polévky. Je typickou francouzskou surovinou, nakládejte ho do vinného octa a použijte při grilování, vaše chuťové buňky budou nadšené. Estragon se pěstujte stejně jako ostatní bylinky na slunci, pozor si však dejte na jeho přelití, vyhovuje mu spíš suché prostředí. Mezi jeho léčivé účinky patří podpora tvorby žluči, zvyšování chuti k jídlu, tlumení křečí a má také antisklerotické účinky.
PR článek
0Související články
Další článek (vyjížděcí box)
Rýmu nebo alergie porazí rýmovník
Rýmovník je bylina, která pomáhá rýmu léčit a dokonce ji předcházet. Pořiďte si ho nyní, uleví od alergické rýmy, astmatu a dokonce zbaví váš byt otravného hmyzu.
Tato nenápadná rostlinka má mezi zahrádkáři více názvů, například mexický nebo peruánský eukalypt, také kubánské oregano, moud či molice.
Rýmovník je typická pokojová rostlina, kterou přes léto můžete přestěhovat na balkón, kde díky svému převislému růstu nadělá i parádu. Nevystavujte ho však teplotám pod 10°C.
Příjemná vůně připomínající mátu a meduňku ukončí trápení s rýmou
Pokud vás trápí rýma nebo astma, najdete v této léčivce výborného spojence. Její lehká vůně přirozeně pomáhá příznaky rýmy potlačit a zlepšuje celkový stav dýchání. Doporučujeme rozetřít malé množství lístků v ruce a inhalovat. Lístečky můžete nosit kdykoli s sebou a pokud se vám špatně dýchá, ihned přičichnout. I utržené vydrží pomáhat celý den.
Prevenci rýmy napomáhá jen pouhá přítomnost rostoucího rýmovníku, vhodný je do každé místnosti i do dětského pokoje.
Hmyz se vašemu bytu raději vyhne
Silice ukryté uvnitř bylinky odpuzují mouchy, komáry a další hmyz. Nechte květináč s rýmovníkem poblíž okna a „návštěvy“ hmyzu se značně omezí. Výpary také ochrání vaše další rostliny od napadení mšic.
Na vysoký krevní tlak i ledvinové kameny pomůže rýmovníkový čaj
Trpíte-li vysokým krevním tlakem, snížit vám ho pomůže odvar z rýmovníku. Zhruba pět lístků zalijte dvěma deci horké vody a popíjejte jednou denně. Pozitivní vliv má také na cholesterol, srdeční potíže a zmírňuje bolest hlavy.
Dobrý pomocník při přípravě zvěřiny
Mnoho pěstitelů používá rostlinu také jako dochucovadlo v kuchyni. Výborně se hodí například ke zvěřině.
Hodně dává, málo bere
Jako další výhodu můžeme připsat nenáročnost na pěstování. Bylina vyžaduje světlé prostředí, nejlépe se ji bude dařit na parapetu u okna, kde, jak už jsme zmínili, pomáhá bojovat s hmyzem. Nevystavujte ji ale přímému slunci.
Tato léčivá rostlinka vyžaduje spíše suchou půdu, zalévat stačí jednou týdně a opravdu opatrně. Při přemokření ji zčernají listy a těžko se uzdravuje.
Rýmovník je rychlerostoucí rostlina, kterou koupíte prakticky v každém zahradnictví přibližně za 50 korun.
PR článek
0Související články
Další článek (vyjížděcí box)
Aloe vera – zázrak z přírody
Aloe vera pročišťuje tělo, napomáhá správné funkci organismu a udržuje zdravě vypadající pleť, vlasy a nehty. Sirup z rostliny si dokáže hravě každý udělat.
Zázračná rostlina
Rostlina aloe vera získává každým rokem větší zájem. Používá se nejen v kosmetickém, farmaceutickém a potravinářském průmyslu, ale především si k ní našla cestu už i západní medicína, která „alojku“ hojně využívá. Nedají na ni dopustit ani zahrádkáři, je to nenáročná pokojová rostlina, kterou můžeme v letním období pěstovat i na zahradě.
Obsahuje vitaminy (A, C, E, B12), aminokyseliny, minerální látky, polysacharidy, mastné kyseliny, lignin, saponiny a antrachinony.
Má všestranné účinky na zdraví
Kdo má s aloe vera zkušenost, nedá na tuto rostlinu dopustit. Přesněji řečeno na gel, který po rozříznutí vytéká z listu. Obsahuje protizánětlivé účinky a urychluje hojení ran, popálenin, pomáhá zničit ekzém a dodává pokožce látky, které zabraňují jeho opakovanému vzniku. Mezi další účinky patří zklidnění žaludku a slinivky břišní, zubní lékaři ji doporučují jako přírodní lék na paradontózu, mírní průběh tuberkulózy a podle některých studií pomáhá při léčbě rakoviny střev.
Protizánětlivé látky bojují proti plísním, bakteriím a virům. Klidní pokožku po bodnutí hmyzem, podporuje správnou funkci imunitního systému a je výborná při léčbě lupénky.
Pokud máte problémy se svaly a trápí vás časté svalové křeče, aloe vera vám jistě uleví, má v sobě totiž velké množství hořčíku.
Elixír mládí existuje
Ne nadarmo se aloe vera používá v kosmetických výrobcích. Její zklidňující účinky snese i velmi citlivá pleť a po pravidelném používání je pokožka zklidněná a mizí začervenání. Antibakteriální složka pomáhá při redukci akné i oparů.
Gel hydratuje pokožku a pomáhá proti celulitidě.
Má silné detoxikační účinky a doporučuje se pravidelně užívat ve formě nápoje. Pro ty, kteří procházejí redukční dietou, by mělo pití aloe být samozřejmostí.
Díky vápníku a draslíku pomáhá udržovat zdravé vlasy a nehty.
Jak správně aloe používat
Z alojky používáme pouze tekutý gel uvnitř listu. Vyhněte se žlutozelené tekutině, která vytéká na povrchu listu a především zelené části listu, která má silné projímavé účinky. Při požití většího množství může vyvolat nevolnost.
Vlastní pěstování
Rostlinu si můžete bez problémů pěstovat doma. Je nenáročná, vyžaduje pouze dostatek světla a zalít maximálně jednou až dvakrát týdně. Přemokřená půda ji nevyhovuje. Nezapomeňte ji však pravidelně přesazovat do větších květináčů, jinak se jí rapidně zpomalí růst.
Půdu volte propustnou a písčitou, klidně ze záhonku. Na léto můžete aloe umístit na balkon, terasu nebo na zahradu. Nesnese však teplotu pod 5°C.
Vyberte si ten správný druh
Je známo kolem 400 druhů aloe vera. Některé druhy ale nemají blahodárné účinky a působí jen na okrasu. Proto se prvně od prodejce informujte, zda kupujete opravdu léčivou variantu.
Připravujeme si vlastní sirup
Na přípravu vlastního sirupu potřebujeme 100g vymačkaného gelu z listu a 100g cukru. Šťávu s cukrem vaříme asi 10 minut – a sirup je hotový.
Je jen na Vás, jestli budete sirup užívat samotný (cca ½ lžičky denně), nebo ve formě nápoje.
PR článek
0Související články
Další článek (vyjížděcí box)
Kopřiva – plevel nebo lék?
Kopřiva patří mezi léčivé byliny. Má blahodárné účinky na metabolismus, snižuje cukr v krvi a působí protizánětlivě. Jeden šálek kopřivového čaje denně zklidňuje průběh astmatu a příznivě ovlivňuje stav pokožky a vlasů.
Léčivé účinky
Už stovky let se kopřiva používá při péči o namožené svaly a bolavé klouby. Je přírodním lékem na ekzémy, artritidu, dnu a anémii. Používá se také v průběhu prvního stadia zánětu močových cest a močového měchýře, protože celkově čistí organismus. Pravidelná konzumace kopřivy pomáhá astmatikům a alergikům při dráždivém kašli.
Kopřivu by měli pravidelně používat především diabetici, jelikož dokáže snižovat hladinu cukru v krvi.
Nejsilnější jsou mladé kopřivy brzy na jaře. Jejich šťáva čistí krev, dokáže zastavit krvácení a navíc zbavuje lehkého stresu. Pokud se tedy chystáte očistit zahradu od tohoto plevele, vytěžte z něho, co nejvíc můžete.
Krása jde ruku v ruce s přírodou
Pokud jste již vyzkoušeli řadu kosmetických výrobků a stále máte problémy s pokožkou nebo s vlasy, máme pro Vás řešení. Obsažený křemík posiluje vlasy a nehty a vrací jim zářivý lesk. Díky čistícím a dezinfekčním účinkům kopřivy se již po týdnu pravidelného užívání zlepšuje stav pokožky a postupně mizí i akné.
Čaj z kopřivy Vám dá druhý dech
Není nic snazšího než si udělat domácí kopřivový čaj. Dvě lžičky natě (můžete použít i lístky) zalijte 250ml vroucí vody a nechte 15 minut odstát. Kopřivy si můžete také usušit a mít tak dostatek zásob na celý rok, léčivé účinky rozhodně neztratí. V případě, že nemáte přístup k čerstvým kopřivám, kopřivový čaj si lehce zakoupíte v lékárně nebo v obchodě se zdravou výživou.
Odvar z kopřiv můžete také používat zevně na ekzémy a rány.
Pro extra silný odvar zalijte vroucí vodou celou kopřivu (včetně kořínků) a nechte odstát 24 hodin.
Kopřiva se využívá i v kuchyni
Nasekanou kopřivu používáme jako bylinky do polévky, do nádivky, výborně se hodí do Velikonoční hlavičky a oživí chuť vařeného špenátu.