Kdepak vlastně ale ty ponožky skutečně jsou?
Zobrazit fotogalerii (3)
31.03.2019 | Redakce ČtiDoma.cz

Záhada vyřešena. Víme, kam mizí ponožky v pračce a jak tomu zabránit

Mizející ponožky, noční můra každé ženy v domácnosti, ale také svobodných mužů, kterým je nepere maminka. Každý z nás to minimálně jednou, ale spíše víckrát zažil. Kam vlastně ponožky mizí a jakým způsobem docílit, že se to už nebude opakovat?

Liché ponožky. Na toto téma bylo napsáno již opravdu velké množství článků, textů, a dokonce i knížek pro děti. Zná to skoro každý z nás: máte ponožky hezky spárované, po čase se ale po některých z nich jakoby slehne zem. Osamělou ponožku z páru řada z nás dává do takzvaného sirotčince, tedy do ošatky, kde čeká, jestli se její partner ještě někdy v budoucnu objeví. Někdy má štěstí, dostaví se totiž s dalšími várkami prádla. Některé ponožky ale mizí v nenávratnu.

Ponožky z chlupů pamatuje již Hésiodos. Znali je také již staří Římané. V raném středověku byly symbolem čistoty a ve vrcholném středověku dokonce bohatství. S vynálezy, jako je plochý pletací stroj, se staly dostupné širokým masám. V současné době někteří lidé (ne v Japonsku) považují za módně nevhodné nosit ponožky v otevřených botách, jako jsou sandále. Obouvání bez ponožek ale může způsobit nepříjemnou mykózu nohou.

Kde je vlastně hledat?

Obdivujeme ty, kterým se poštěstilo nikdy neztratit žádnou ponožku. Nejspíše tací mají zajímavý systém, jak je prát či házet do koše na prádlo, aby nikam nezmizely. A jak to mají ti méně šťastní, kteří po svém ztraceném kousku stále pátrají?

Většina ztracených ponožek nezmizí díky nějakým červům, kteří by je snad pojídali. Ono je to vlastně naprosto jednoduché. Ponožka se totiž v pračce snadno dostane pod gumu, která lemuje buben pračky, a díky tomu se tam celá sroluje. Toho si samozřejmě nikdo z vás nemůže všimnout. Však se zkuste třeba ještě dnes, než budete prát novou várku prádla, pod gumu podívat a možná budete překvapeni, kolik ponožek tam najdete. Třeba díky tomu spárujete své nebohé ponožkové sirotečky.

Jak prát, aby se neztratily?

Nejbezpečnější varianta zní: V jednotě je síla! Pokud budete mít všechny ponožky stejné, je totiž jedno, jestli se ztratí, vhodný kus se totiž do páru najde vždy. Nevýhoda této metody je, že ponožky stejně budou ubývat a navíc, je to trochu nuda…

Ponožky jsou součástí každodenního oblečení. Odsávají pot a chrání nohy před chladem a odřením. Nahradily kdysi používané onuce. Tvarem jsou rourou, která je profilovaná do tvaru dolní části nohy. Nejčastěji jsou z bavlny, vlny nebo kombinace. Dosahují často až po kotníky, ale existují také ty, které končí těsně nad patou a jsou oblíbené hlavně v letních obdobích.

Solidní jistotu vám dá také kolíček na prádlo. Ponožky jsou stále v páru, od sebe se dostanou v podstatě jen ve chvíli, kdy je natáhnete na nohy. Pokud se rozhodnete ponožky na praní takto párovat, doporučujeme kolíčky plastové.

Rozhodně počítejte s tím, že ten, kdo bude dávat prádlo do pračky, stráví nějakou dobu párováním špinavých ponožek. Pokud se ovšem všichni členové rodiny nedohodnou na spolupráci a nesepnou ponožky k sobě už ve chvíli, kdy je dávají do špinavého prádla. Tomu se říká vzorná týmová práce. Plastové spony na párování ponožek se už ale v dnešní době dají koupit také hotové.

Jako pomyslnou zlatou střední cestu můžeme vnímat sáček na praní. Ten vám totiž umožňuje vlastnit ponožky různých vzorů a barev. Zároveň nemusíte každý den kolíčkovat špinavý pár a bedlivě střežit ostatní členy rodiny, jestli se neflákají a dělají to samé. Sáčky jednoduše koupíte ve většině drogerií, a to dokonce v mnoha velikostech.