Zvyky Čechů se mění jen velmi pomalu
18.09.2020 | Zdeňka Nezbedová

Češi mají vlastně stále stejné zvyky

Dovolená je časem, kdy si opravdu odpočineme, tak zvaně “vypneme” a čerpáme síly do další práce. Někdo vyjede k moři - i když to je letos trochu složitější - jiní lidé vyrazí na výlety po republice, tráví čas s rodinou (nebo naopak bez ní), další se vrhnou na sport. Celá polovina české populace má ale jedno společné, jak ukázaly průzkumy...

 Právě téměř padesát procent si i v tomto roce naplánovalo na dovolenou úpravy bydlení. Takže jak se říkalo dříve, i dnes jezdíme do ‘písku’ a 'na maltu’. Češi se mění jen velmi zvolna. A vlastně je to dobře, i když řemeslníci mají patrně jiný názor.

„V průměru to vychází, že lidé na úpravy a údržbu bydlení využijí 8 dnů pracovního volna. Vzhledem k současným vysokým cenám řemeslnické práce může být kutilství solidní finanční úsporou,” konstatovala Lenka Molnárová z Raiffeisen stavební spořitelny, která průzkum provedla.

Co dělají Češi o dovolené?

Česko je jedinečné

V zahraničí, mluvíme-li tedy o hlavně o státech na západ od našich hranic, není takovýto přístup k renovaci bydlení tak rozšířený. Lidé si najímají řemeslníky prakticky na jakoukoliv činnost v domácnosti. Češi ale zkrátka byli, jsou a pravděpodobně i budou kutily, budovateli, tvořiteli. Je to jistě dáno i jakousi setrvačností z minulosti, kdy nám vlastně nic jiného ani nezbývalo, a také oblibou chalupaření. Když už si nějakou tu víkendovou chatu pořídíme, chceme, abychom tam jezdili rádi, aby se nám tam dobře odpočívalo. Jenže je s tím spousta práce. Mohli bychom namítat, že jde o těžko řešitelný paradox. Jenomže zase nesmíme zapomenout, že jsme v Česku.