Ať jde o rizoto nebo sushi, rýže musí být čerstvě uvařená
20.08.2020 | Zdeňka Nezbedová

Dejte si pozor na rýži, může být nebezpečná

Důležité je, a to si jistě všichni uvědomujeme, abychom konzumovali jídlo čerstvé a zdravé. Jenže prakticky v každém syrovém jídle můžeme najít nějaké patogeny, které se pak snažíme zlikvidovat třeba varem. Stejně tak je tomu i u rýže, která obsahuje bakterie Bacillus cereus, která má pro nás velmi nepříjemnou vlastnost - odolává i vysokým teplotám, dokonce i běžnému varu. Proto je schopná množit se i po převaření. A to je právě ten problém, kterého se potřebujeme vyvarovat. Jak na to?

Samozřejmě nejlepší radou, kterou je možné poskytnout, je vaření jen takového množství rýže, které určitě spotřebujeme. Jenže to se vždy nepodaří. Pak přichází problém, co se zbytky. Přece to nevyhodíme… Ani nemusíme, jen je třeba vědět, jak se zbytkem naložit. Podle odborníků je nejdůležitější uvařenou rýži co nejdříve důkladně zchladit. Co nejdříve znamená ideálně do půl hodiny po uvaření. Abychom dosáhli co nejlepšího efektu, je možné zbylou rýži prolít ledovou vodou nebo vysypat třeba na plech, kde v malé vrstvě vystydne mnohem rychleji než v hrnci. Tím omezíme na minimum dobu, po kterou se bakterie Bacillus cereus budou množit.

Rýže je vynikající potravina, ale musíme s ní umět zacházet

Minimálně do lednice, ale lépe do mrazáku

Další cesta uvařené rýže pak musí samozřejmě vést co nejrychleji alespoň do lednice. Pokud ji uložíme a uzavřeme do krabičky, určené k uchovávání potravin, můžeme si být vcelku jisti, že v chladu vydrží bez problémů a zdravotních následků poživatelná ještě následující dva až tři dny. Ještě lepší je ale zamrazení uvařené rýže. Takto ji pak můžeme skladovat mnohem déle - a to jak samotnou rýži, tak i pokrmy z ní vyrobené, jako je například rizoto. Pozor ale na následné rozmrazování. „Je to záležitost, o které mnozí lidé nemají tušení, ale co se týká rýže, musíme být velmi opatrní,“ uvádí Bob Martin z Agentury pro potravinové Standardy. „Nikdo neříká, že je nebezpečná samotná rýže, ale i po jejím uvaření zůstávají živé spory bakterií, které mohou vyklíčit,“ konstatoval.

Klíčová slova: