Optimismus a radost ze života jsou základ
19.08.2020 | Zdeňka Nezbedová

Optimismus je dobrý klíč k budoucím úspěchům

Když se podíváme na děti, vidíme většinou optimistické bytosti, které věří samy v sebe. Věří, že dokáží namalovat celou rodinu, kosmickou loď i s ufony, kombajn nebo stádo koní. Bez obav zpívají, tancují a jsou v tom dobří…

Jistě - můžeme namítnout, že z toho nemají rozum a zkrátka ještě neumí posoudit a reálně zhodnotit svoje hranice. Ale právě proto se mohou posouvat dál. Pokud by dítě vyhodnotilo, že tu louži zkrátka přeskočit nedokáže, nikdy by se z něho nemohl stát třeba dobrý sportovec.

Naučme se radovat z maličkostí. Sněží? I to je důvod...

Optimismus je základ úspěchu

Mnoho dobrých rad v této souvislosti nabízí americký psycholog Martin Seligman. Podle jeho teorie je nutné naučit se i ve špatných momentech hledat pozitiva. Vykradou vám zloději chatu? Patrně si ani nevšimli staré fotografie vašich prarodičů, která má pro vás určitě mnohem větší cenu než třeba stará televize. A v tu chvíli si stačí říct: “Televizi seženu starou třeba v bazaru za pár korun, ale tu fotku už by nikdo nikdo nepořídil. Ještě že tady zůstala.” Klidně mějte vztek na zloděje, ale lidé, kteří se dokáží radovat ze zlatého kamínku na prašné cestě jsou mnohem šťastnější než ti, kteří zatratí zlatou cestu pro zrnko prachu.

Klíčová slova: