Nevyhazujte krabičku od léků - jsou na ní důležité informace
29.08.2020 | Zdeňka Nezbedová

Pozor na správné uchovávání léků

Jakých rad bychom si měli na krabičce nebo na příbalovém letáku hlavně všímat? Podmínky uchovávání léků vycházejí z výsledků testů, které provádí výrobce. 

Mezi nejčastější požadavky na jejich skladování patří teplota - často se jedná o teplotu mezi 25 a 30 °C, případně pokud jde o lék, který má být v chladničce, bývá uvedeno 2 - 8 °C. Některé léky, jejichž složky jsou citlivé na světlo, je nutné skladovat v temnu, jiné musíme chránit před vlhkostí.

Nejde přitom samozřejmě jen o případnou změnu barvy nebo konzistence, léky obsahují chemické sloučeniny, které mohou na nevhodné podmínky reagovat změnami, jež pak budou mít pro pacienta často i nedozírné následky, které se ani nemusí shodovat s nežádoucími účinky, uvedenými na letáku. Ty jsou totiž vždy pozorovány po užití přípravku správně skladovaného a užitého v době jeho bezproblémové použitelnosti.

Léky mohou buď pomáhat nebo také ublížit

Pravidlená kontrola

V každé domácnosti je alespoň malá lékárnička, kde najdeme základní léky proti teplotě, bolesti, případně alergii a podobně. Pokud jsme ale naštěstí natolik zdraví, že je užíváme jen velmi zřídka, snadno se může stát, že projde expirace, aniž byhcom si toho všimli. Proto je dobré alespoň jednou za čas obsah zkontrolovat a léky, které už mají prošlou dobu použitelnosti z ní vyřadit. Ale pozor, samozřejmě je nevyhodíme do běžného odpadu. Jde o nebezpečné látky, které rozhodně nepatří na skládku. Vždycky je ale možnos tzanést je do kterékoliv lékárny, kde je můžeme bez dalších náležitostí odevzdat.

Klíčová slova: