Zavěšenou kávu můžete najít hlavně v Praze
13.08.2020 | Zdeňka Nezbedová

Už jste někdy zavěsili kávu? Gesto solidarity se znovu rozšiřuje

Princip zavěšeného kafe je velmi jednoduchý. Jde v podstatě o solidaritu těch, kteří si mohou dovolit koupit kafe s lidmi, kteří takové štěstí nemají. A tak ti majetnější zkrátka v kavárně zaplatí kávu navíc, kterou majitel nebo obsluha potom “zavěsí” pro někoho dalšího.

Může jít o kasičku, do níž jsou příspěvky ukládány, mohou to být čárky křídou na tabuli, ale nadou se i kavárny, kde kolemjdoucí podle počtu skutečně zavěšených hrníčků na háčcích pozná, kolik takových káv je právě k dispozici - a nemusí se ani ptát obsluhy… Ať už je provedení jakékoliv, nápad a princip je jednoduchý a dobrý.

Jde o symbol, o gesto solidarity s těmi, kteří teď nemají tolik štěstí

Jak to celé vzniklo?

Tradice zavěšené kávy vznikla v době po druhé světové válce pravděpodobně v Neapoli. Místní lidé tak vyjadřovali poděkování a solidaritu s válečnými veterány, kteří často trpěli nouzí a na návštěvu kavárny tak za běžných okolností neměli ani pomyšlení. Potom se ale vše začalo vracet do normálu a zavěšená káva pomalu ale jistě mizela. Nyní se zdá, že se tento zvyk již nějakou dobu zabydluje i u nás - zatím se o jeho prosazení snaží hlavně pražské kavárny.