Rozumíte kódům na skořápkách?
21.08.2020 | Zdeňka Nezbedová

Vajíčka na sebe prozradí prakticky všechno

Pokud jste se rozhodli více přemýšlet o tom, co kupujete, pravděpodobně jste se pustili také do studia obalů od vajíček. Dozvíme se z nich mnohé zajímavé informace, ale asi jednou z nejdůležitějších zpráv je, v jakých podmínkách slepice, které vejce snesly, žijí. Proto bychom si měli dobře zapamatovat, že čím vyšší číslo na obalu najdeme, tím hůř.

“0” na skořápce informuje o tom, že jde nejen o chov slepic ve výběhu, ale dokonce v ekologickém zemědělství, tedy bez použití chemie. Pak samozřejmě následuje číslo 1, které dokládá chov ve volném výběhu, slepice z chovů, označených jako “2”, sice měly volný pohyb na podestýlce, ale v halách. Slunečního svitu si tedy opravdu neužily. Nejhorší podmínky pak musejí snášet slepice v chovech označených trojkou - jde o klecové chovy. Je tedy jen na každém ze zákazníků, zda podpoří svým nákupem klecové chovy, nebo přispěje slepicím v lepších podmínkách.

Na skořápce najdeme zajímavé informace

Co znamenají další kódy? 

Kromě tohoto čísla, uvedeného na začátku značení, najdeme na vejcích také označení země původu, kde ta česká vejce, jak je snadno odhadnutelné, nesou písmena CZ. Poslední číselný kód už informuje o konkrétním chovu. Pozor ale, aby se označení vajec shodovalo s tím, co je uvedeno na obalu. Obal totiž nese označení místa, kde byla vejce tříděna a balena do spotřebitelkých obalů. A to může být i v jiné zemi, než kde byla vejce snesena. Pokud tedy chceme mít skutečný přehled o původu vajec, neváhejme otevřít krabičku a zkontrolovat přímo skořápky. Jinak byste se mohli doma divit…

Klíčová slova: