Špatné stravovací návyky a nedostatek pohybu dítěte
09.09.2020 | Martin Chalupa

Za obézní děti často může přístup rodičů

Boj s nadváhou umí pěkně zavařit hlavě dospělému. Někdy se jedná o nekonečný příběh, který se nedaří dovést do uspokojivého konce. Když už je však v ohrožení zdraví, není to ani trochu legrace, navíc když jde o děti. Dětská obezita totiž není nic neobvyklého.

V současnosti má zhruba každé čtvrté dítě v Česku nadváhu a každé desáté už je obézní. Navíc dětí, které bojují s hmotností, neustále přibývá. Statistiky jsou alarmující. Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) má více než 27 % dětí v České republice nadváhu a téměř 10 % dětí je obézních.

Chce to motivované rodiče

„Úspěšnost intervenčních programů (edukace, nutriční poradenství, psychologická péče) je obecně velmi nízká. Větší úspěch má intervence u dětí předškolního věku, které mají neobézní a motivované rodiče. Důležité je upravit životní styl celé rodiny a mít nad stravovacími návyky dítěte téměř plnou kontrolu,“ říká MUDr. Dagmar Slavíčková.

Co třeba raději rajče?

Úspěšnost individuálních intervenčních programů u s věkem klesá (60 % u šestiletých oproti 10–15 % u desetiletých a starších dětí). Rodiče totiž postupně ztrácejí vliv na množství a složení stravy či aktivity dítěte, ale také se fixují jídelní a pohybové zvyklosti a dokonce i metabolické programování organismu.

Klíčová slova: