Ruského špiona z ministerstva zahraničí policie za vlastizradu stíhat nebude. V pořádku, nechceme tu StB, míní bezpečnostní expert Gabal

Ivan Gabal je ženatý, jeho manželkou je politička a diplomatka Jana Hybášková
  |   glosa

Agenta na ministerstvu odhalila BIS, policie ale bohužel důkazy od tajných služeb u soudu použít nemůže a muž se tak zřejmě vyhne obvinění. „Je to správný koncept, nechceme tu mít z BIS druhou StB,“ říká pro Čtidoma exposlanec a odborník na bezpečnostní problematiku Ivan Gabal. O špiona se ale nejspíš sama postará BIS.

Jak BIS na špiona přišla a jak dlouho o něm věděla, se pochopitelně přesně neví, mluví se o tom, že sledován byl několik let. Dotyčný zradil svou vlast údajně kvůli náklonnosti k penězům a ženám. Rusové se tak zřejmě nemuseli ani příliš snažit a získali tzv. krtka, tedy člověka skrytě působícího v rámci nějaké instituce, kde je hluboko „zahrabán“ a nikdo o něm neví.

Zradil vlast za holky a pár rublů

Ministr zahraničí Jan Lipavský potvrdil médiím, že dotyčného vyhodil. Současně uvedl, že zřejmě stíhán nebude. Jakákoliv zjištění tajných služeb totiž nemohou být použita u soudu. V tom jsou české zákony poněkud děravé.

Popravení špioni
- Manželé Rosenbergovi (1953)
- Mata Hari (1917)
- Wo wej-Čchan (2008)
 

V Americe se za špionáž chodí do vězení na doživotí. Nad celou věcí se část odborníků podivuje. „V tom případě je zákon o utajovaných skutečnostech a vyzvědačství úplně k ničemu. Nikdo, kdo za pár rublů zradí vlast, se pak nemá čeho obávat,“ napsal například na twitteru bývalý diplomat Michael Žantovský.

Krtků tu máme desítky

Bezpečnostní analytik Milan Mikulecký zase v Blesku uvedl, že: „Těch krtků, kteří tu pracují pro Rusy i pro jiné země, které nejsou úplně přátelské, budou v Česku minimálně vyšší desítky.“ Jestli je to tak, pak je otázkou, jestli by neměl být zákon změněn tak, aby špiony zrazující svou vlast, nečekal tvrdší postih než jenom vyhazov z práce.

BIS nechce odhalit své lidi a metody

Postup BIS naopak hájí Ivan Gabal. Podle něj prostě BIS chtěla rozehrát vlastní hru a nechtěla prozradit, že o krtkovi ví. „V případě zmíněného pracovníka jsem spokojen s výsledkem a nemyslím, že je třeba opět příliš frustrovaně povykovat, že nebude potrestán. Můžeme ho postavit před soud, ale s tím, že soudní jednání může poškodit práci kontrarozvědky. Chceme to? BIS pochopitelně sama nechce dekonspirovat své metody a lidi, zejména vzhledem k ruské straně. To je správné,“ řekl pro Čtidoma Gabal.

Je podle něj možné, že se ho snažila využít proti Rusům jako dvojitého agenta. BIS ho hlídala a sledovala delší dobu a věc měla pod kontrolou. Měnit kvůli tomuto případu zákon podle Gabala není moudré. „Snažit se měnit zákony buď k tomu, aby BIS mohla sama vyšetřovat, nebo aby její podněty byly využitelné v trestním řízení, je nepochopení věci a politické plácání nesmyslů,“ dodal Gabal. Podle něj je největší bezpečnostní riziko jinde. „Osobně mám problém spíše s tím, že trestně nestíháme otevřeně pracující exponenty Ruska ve vysokých funkcích nebo na mediální scéně, kteří nepokrytě poškozují naše zájmy ve prospěch Ruska. Proč netrestáme soudně některá proruská média nebo třeba děkany, kteří zneužívají akademických svobod,“ uzavřel Gabal.

KAM DÁL: Československo mělo svého krtka v CIA.

Klíčová slova: