Rozpoznáte problémy svého psa?
14.09.2020 | Zdeňka Nezbedová

Poznáte rakovinu u psa? Můžete mu pomoci

Umíte pomoci svému psu, když mu není dobře? A víte, že může mít i rakovinu, stejně jako člověk? Měli bychom mu umět pomoci, alespoň tím, že poznáme, že mu něco chybí...

Příznaky rakoviny u zvířat jsou velmi podobné jako u lidské formy této závažné choroby. Jedním z nich je nápadné hubnutí. Pokud delší čas pozorujete, že zvíře nemá chuť jít k plné misce, případně si jen lízne a odchází, je potřeba mít se na pozoru. Stejně jako ve chvíli, kdy sice žere, ale i přesto hubne. Když ještě navíc začne zvracet nebo dostane průjem, neměli bychom otálet a co nejdříve zajít k veterináři. Může jít o banální virózu nebo dietní chybu, ale to při dlouhodobějších potížích není pravděpodobné. Mohlo by jít právě o příznaky rakoviny, které není možné přehlížet.

Když už jsme u tématu vyprazdňování našich psích společníků - je také velmi důležité alespoň občas zkontrolovat jeho stolici, nenachází-li se v ní krev. Při jejím objevení také není na co čekat.

I pes může mít rakovinu...

Změny nálad a další příznaky

Stejně jako lidé, i zvířata mají svoje nálady. Jednou jsou hraví, mají dostatek energie, “dobrou náladu”, vyžadují pozornost a kontakt se svým chovatelem. Jindy mohou být mrzutí a vyhledávají samotu. Pokud nejde o trvalejší stav, pravděpodobně se nic neděje, jestliže ale odmítají lidskou společnost příliš dlouho, případně se stávají agresivními, když na ně sáhneme, je velmi pravděpodobné, že je něco bolí. Také to je důvod zajít k veterináři, který zjistí příčinu změny nálady zvířete a v nejhorším případě může včas zasáhnout.

Dalšími varovnými signály je nezvyklý kašel, bouličky po těle, zápach z tlamy a další neobvyklé příznaky. Vždy je dobré raději vyhledat veterináře. 

Klíčová slova:
pes