Čokoláda potěší tělo i duši
14.08.2020 | Zdeňka Nezbedová

Čokoláda je dobrá pro tělo i pro duši

Čokoláda má schopnost ovlivňovat centrální nervový systém člověka. Svým způsobem je schopná způsobit i závislost. To ale nic nemění na tom, že má antidepresivní účinky, o nichž by mohli mnozí z nás dlouhé hodiny hovořit. 

Co člověka často napadne ve chvíli, kdy přijde “depka”? Přece si dojde do spíže pro čokoládu. Ať už si to zdůvodňujeme jakkoliv, mozek prostě ví, co chce. Čokoláda nám nejen svojí chutí, ale i složením dokáže zvednout náladu.

Kromě zlepšení psychického rozpoložení dokáže kousek čokolády snížit krevní tlak, rozšířit cévy a u některých lidí dokonce působí jako lék, který umí zmírnit migrénu. Podle vědeckých studií působí také jako afrodiziaum, a to už stojí za zkoušku i v případě, že jste čokoládě doposud nepropadli.

Čokoláda je nejčastějším valentýnským dárkem

Vitamíny, minerály - a co ještě? 

Proč to všechno? Vzhledem k surovinám, které kvalitní čokoláda obsahuje, tedy kakaové hmotě, kakaovému máslu a cukru, v ní najdeme mnohé prospěšné látky. Můžeme hovořit o vitamínech C a E nebo skupině B vitamínů, ale i o prospěšných antioxidantech, které jsou schopné chránit buňky před degenerací a chránit tak například srdce i další orgány. Z minerálů bychom neměli zapomenout na hořčík, vápník, draslík, sodík nebo fosfor. To už je poměrně dlouhý soupis zdraví prospěšných prvků. K tomu bychom měli připočítat také účinky v čokoládě obsažených flavonoidů, které mohou působit proti vzniku a rozvoji demence.

Klíčová slova: