I stravování může být věda
23.07.2020 | Martin Chalupa

I na zdravém jídle se dá vytvořit závislost. Nic se nemá přehánět

Není to dostatečně bio, přírodní a čerstvé? Rychle si namixovat raw smoothie s avokádem, ledovým salátem a datlemi. Poznáváte se? Tak byste měli zbystřit pozornost.

Když v 90. letech minulého století zakládal lékař Steven Bratman z Colorada svoje společenství pro propagaci zdravé výživy, asi netušil, že se jeho členové zradikalizují a patologicky propadnou posedlosti zdravými produkty. V současné době lékaři neřeší pouze problémy s anorexií či bulimií, které jim do ambulancí přivádějí pacienty. Velmi často lidé propadají také tzv. ortorexii.

Je to jako posedlost

Důležitá je pestrá a vyvážená strava. Nemáte-li tedy nějaké zdravotní omezení, které by vám bránilo konzumovat některé druhy potravy, pak je možné jíst vše, v optimálním množství a skladbě v duchu hesla „jez do polosyta, pij do polopita“. Důraz se zde klade na zvláště na tu pestros.

Výváženost a pestrost, tak by měl jídelníček vypadat

Posedlost zdravou stravou se objevuje převážně u středoškolsky a vysokoškolsky vzdělané populace, která má poměrně velký přehled a dostatek financí na to, aby si specializovanou bio stravu mohla dovolit kupovat. Všeho moc škodí. Jestliže až patologicky úzkostlivě dbáte na to, aby vašimi ústy neprošlo nic, co by nemělo nálepku bio a raw, pak byste se nad sebou měli zamyslet.

Klíčová slova:
raw
bio