Libice nad Cidlinou nabídne opravdu nevšední pohled do historie
19.07.2020 | Zdeňka Nezbedová

Výlet do Libice nad Cidlinou pobaví i poučí

Kam se vydat na letní výlet tak, abychom si kromě milých zážitků přinesli domů i nějaké nové informace? Můžeme sepodívat třeba do Libice nad Cidlinou, kde nás dokonce provede archeolog. Díky aplikaci bude zážitek ještě zajímavější. 

„Pokud má někdo zájem například o období raného středověku, mohl by se mu líbit výlet do Libice nad Cidlinou, kterou všichni znají ze školy v souvislosti s vyvražděním Slavníkovců v roce 995 nebo údajným narozením svatého Vojtěcha, která je zajímavá i svojí polohou, kdy se k ní dá pohodlně přijet na kole po cyklostezce podél Labe. Je zde krásně vidět zbytek valů a přímo na hradišti si zájemce může do mobilního telefonu nahrát aplikaci, která mu přímo na místě ukáže, jak dané území podle archeologů pravděpodobně tehdy vypadalo. Jde tedy o propojení současnosti s dávno zaniklou historií. V obci je také výstavní síň s ukázkami nálezů,“ vysvětlil zástupce ředitele a mluvčí Archeologického ústavu Akademie věd České republiky Jaroslav Řídký. 

Libice nad Cidlinou na rytině ze 17. století

Různé přístupy archeologů

„Výhodou těchto akcí je právě skutečnost, že celou lokalitu s návštěvníky projde zkušený archeolog, který prohlídku obohatí o mnoho nových informací. Na zmiňované Libici je to ředitel Archeologického ústavu Jan Mařík, který tam dělal poslední výzkumy, takže toto místo zná opravdu dobře. Vysvětlí také rozdíl mezi archeologickými postupy v padesátých letech minulého století a dnes, kdy je kladen velký důraz na nedestruktivní metody,“ přiblížil magistr Řídký, který dodal, že není možné vybrat nejzajímavější z daných nabídek. Každá má něco zajímavého. Ostatně o tom hovoří i web archeologického ústavu.